popularni mjuzikl

Scenografiju filma "Jadnici" radilo je dvjesto stolara, kipara i slikara

jadnici (1)
Foto: "Jadnici"
1/5
19.01.2013.
u 20:30

Ništa lakši posao nije imao ni kostimograf Paco Delgado koji je prikazao sve stilove odjeće koje su likovi raznih socijalnih staleža nosili tijekom 33 godine kroz koje se proteže radnja.

Redatelj Tom Hooper, nagrađen Oscarom za film “Kraljev govor”, adaptacijom romana Victora Hugoa i najpopularnijeg mjuzikla ikad “Jadnici”, opet je u utrci za zlatni filmski kipić. Za Oscara ima čak osam nominacija, a prošlu nedjelju dobio je tri Zlatna globusa - za najbolji mjuzikl te najboljega glumca i glumicu u mjuziklu ili komediji.

Uzbudljiva audicija

Radnja se odvija u vrijeme Pariškog ustanka 1832. godine. Glavni junak je Jean Valjean koji se nakon izlaska iz zatvora, u kojem je boravio jer je ukrao kruh za svoju obitelj, pokušava prilagoditi ponovnom životu na slobodi. U procesu prilagodbe upletu ga u pokušaj rušenja francuske monarhije.

Ekranizacija ove priče bila je zahtjevan posao za Hoopera i znao je da mora pronaći odlične glumce koji su ujedno i odlični pjevači. S Hughom Jackmanom koji glumi Valjeana redatelj se sastao devet mjeseci prije početka snimanja, a susret je poslije opisao:

– To je bila najuzbudljivija audicija koju sam imao. Hughova gluma kroz pjevanje je izuzetna. Toliko je tečan i opušten da možemo povjerovati da mu je to prvi izbor komunikacije. On je genijalac u glumi i u pjesmi.

Zanimljiva je i priča o povezanosti Anne Hathaway s “Jadnicima”. Glumi Fantine koja, nakon što ostane sama s djetetom, postaje prostitutka kako bi uzdržavala sebe i kćer. Naime, njezina je majka glumila u mjuziklu “Jadnici” kad je Anne imala sedam godina i odrasla je uz glazbu iz tog mjuzikla.

200 stolara, kipara i slikara

Dio filma snimao se na jugu Francuske, a dio na povijesnim lokacijama u Engleskoj. Kako bi se izgradile replike pariških ulica, angažirano je 200 stolara, kipara i slikara i u gradnji ulica ekipa se oslanjala na povijesne knjige sa skicama i crtežima Pariza iz sredine 19. stoljeća. Ništa lakši posao nije imao ni kostimograf Paco Delgado koji je prikazao sve stilove odjeće koje su likovi raznih socijalnih staleža nosili tijekom 33 godine kroz koje se proteže radnja. Samo za statiste sašiveno je više od dvije tisuće kostima, a pažljivi promatrač uočit će da su dizajneri u svaki kostim uklopili boje francuske zastave.

Komentara 1

TI
tignarius
12:17 21.01.2013.

pa naravno, nema komentara...kao na "velebni" film "Svećeinokova djeca" i predstavu "Fine mrtve djevojke" jer je fokus tzv. hrvatske javnosti usmjeren upravo prema takvim "nedjelima"

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije