Obnovu i uređenje Vodenih vrata u baroknoj Tvrđi, Grad Osijek pomoći će sa 147.600 kuna, koliko će biti dostavljeno na račun Agencije za obnovu Tvrđe. Posljednjih dana, podsjetio je gradonačelnik Krešimir Bubalo, pronađeni su kod Vodenih vrata novi nalazi o navodnome obrambenom vanjskom prstenu čija se rekonstrukcija planira.
– Iskapanja će se nastaviti jer želimo napraviti Tvrđu kako je nekad izgledala te doprinijeti stvaraju nove turističke atrakcije – rekao je gradonačelnik.
Agencija za obnovu Tvrđe, objasnila je i dogradonačelnica Danijela Lovoković, naručila je studiju za urbanistički plan uređenja, a rezultati te studije zagrebačkog povjesničara umjetnosti profesora Zlatka Uzelca su pronađeni nalazi.
– Njegova pretpostavka je da su se oko Tvrđe nekoć nalazili opkopi odnosno kanali preko kojih su išli mostići, pa tako i na Vodenim vratima. Ondje su se radila probna iskapanja te se vidjelo da su doista takvi kanali postojali i u to vrijeme služili, ne za zaštitu Tvrđe, već za odvodnju otpadnih voda – rekla je D. Lovoković.
Sad treba, dodala je, utvrditi je li stvarno bilo tako, što bi značilo opkopati cijelu Tvrđu i prebacivati oborinsku vodu, a što je (pre)zahtjevan projekt u koji se, zasad, ne može krenuti.
Osječka barokna cjelina, Tvrđa, građena je u 18. stoljeću, kao spoj urbane cjeline i vojne utvrde. Zidine su porušene dvadesetih godina prošlog stoljeća, a izrađenom studijom ih se želi vratiti.
Treba iz Tvrđe izbaciti ugostiteljske objekte, škole i fakultete, a umjesto toga obnoviti sve objekte u punom sjaju i ubaciti državne institucije i turističke sadržaje. Zatim treba potencijalnim turistima omogućiti pristup i naplaćivanje ulaza u većinu zgrada koje, naravno, treba obnoviti i urediti kako i Beč izgleda. Tu leži lova i ljepota grada. Postavljanje sokolske garde kao straže isto nije na odmet. Ovo što se događa u Tvrđi preko vikenda u večer i preko dana kad rade škole je kaos. Ulaganje je veliko, ali isplatit će se kroz godine.