Tajna tika-take

Bilić Boysi, srušite mit o nadmoći Pigmejaca

Vicente del Bosque
Reuters
17.06.2012.
u 11:30

Famoznu "tika-taku", s malim veznim genijalcima u 4-2-3-1, izmislio je još 1991. Juanme Lillo dok je vodio trećeligaša Leonesa

To što Hrvate na Fifinoj ljestvici dijeli sedam mjesta od vodećih Španjolaca, samo je privid naše nogometne moći. Taj varavi zaključak da smo svjetski vrh ogledalo je rezultata A reprezentacije, dok smo prema svim ostalim mjerilima nekoliko svjetlosnih godina iza Španjolaca. Dakle, ne samo da su momci iz La Roje ili furije europski prvaci u seniorskoj konkurenciji, nego su vlasnici istoga naslova i u konkurenciji do 21 godine. Dalje: pet puta su u posljednjih deset godina bili prvaci do 19 godina, te u istom razdoblju još pet puta igrali finale do 17 godina, od toga dva puta osvojili titulu. Sljedeći cilj je olimpijski naslov pa u London šalju strahovito jaku selekciju predvođenu igračima vrijednima 20 milijuna eura – baskijskim čudom od djeteta Ikerom Muniainom te Thiagom Alcantarom iz Barcelone. Branit će David De Gea. Tamo ih čeka Brazil s Neymarom...

Niži su samo Francuzi

I dok se zasluge za španjolsku nogometnu ekspanziju pripisuju Johannu Cruijffu i njegovoj tika-taki patentiranoj početkom 90-ih, manje je poznato kako je formacija kojom je Španjolska osvojila svijet, 4-2-3-1, izum Juanmea Lilla (47), trenera kojega čak i Pep Guardiola naziva svojim mentorom, čovjekom koji ga je naučio da razumije igru.

Čupavi trenerski guru iz Toulousea genijalac je koji nikada nije igrao nogomet, a trenerskim poslom počeo se baviti sa 16 godina!? Temelje sustava 4-2-3-1 postavio je u trećeligašu Cultural Leonesi još 1991. godine, a primijenio ga je u Salamanci s kojom je ušao u prvu ligu kao 29-godišnjak. Španjolski treneri bili su zapanjeni njegovim izumom, igrom s dva zadnja vezna i trojicom iza jednoga napadača. Njegov moto bio je \"visina više nije presudna\", pa je tzv. \"ormare\" smjenjivao igračima niskoga rasta. Visinu je pretpostavio manijakalnoj agresivnosti malenih veznih igrača, tumačeći da je \"četvorici ili petorici pigmejaca nemoguće oduzeti loptu\". Na tom tragu je podatak da je Španjolska na SP-u 2010. imala najnižu momčad, a na Euru 2012. niži su od njih samo Francuzi, dok su Hrvati – najviši.

Prvi je Lillov stil počeo primjenjivati Rafa Benitez u Valenciji, s kojom je bio prvak i osvojio Kup Uefa, a u istoj formaciji bio je europski prvak s Liverpoolom. Lillo danas strahuje kako bi gubitak titule Španjolaca na EP-u značio kraj ove sjajne generacije, ali i da bi se odmah počelo sumnjati kako je istekao rok trajanja njihovoj formaciji koja je igrala najljepši nogomet ikada.

– Izgube li od nekoga, odmah će njihove dojučerašnje prednosti početi isticati kao mane. I opet će se nametati filozofija da je efikasnije jesti prstima, nego nožem i vilicom – slikovit je bio Lillo. Ironijom sudbine, njegov posljednji trenerski posao u španjolskoj Almeriji naprasno je prekinut u jesen 2010. godine. Platio je visoko cijenu katastrofalnog poraza 0:8 od Barcelone kod kuće. Na \"ulicu\" ga je izbacio njegov učenik Pep Guardiola...

 

Ključne riječi

Komentara 11

AS
assssssstttii
12:16 17.06.2012.

Za srušiti Pigmejski pinball treba nam Dujmović u sredini, a to još nitko ne vidi niti spominje.

PI
pizd00n
12:41 17.06.2012.

A mora nekad netko i njih srušit, neće ni oni pobjeđivat zauvijek.

DO
donjuan
14:12 17.06.2012.

....dobar clanak. hvala

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije