Nakon neugodna ligaškog poraza na Baldekinu (61:71), Cibona je izborila vrlo važnu pobjedu u Starogradskoj vijećnici. Sa 40 glasova “za” i niti jednim “protiv”. Čak dva sata su zastupnici Gradske skupštine vijećali treba li Grad Zagreb otpisati Ciboni 40 posto duga od 2,6 milijuna kuna i time olakšati predstečajnu nagodbu.
– Ako postoji sport koji bi se zvao mlaćenje prazne slame, ova bi Skupština bila prvak svijeta – kazao je zastupnik Milivoj Špika, prije no što će Skupština pristati na otplatu duga kroz sedam godina u 84 rate.
Dug igračima 16 milijuna
A to je formula i za još neke vjerovnike, one najveće među njih 213, koji su također stavili potpis na predstečajni plan vodstva Cibone. A njima je najvažnije bilo da prikupe potpise koji pokrivaju 66,6 posto duga od 40,5 milijuna kuna nevraćenog trima kategorijama vjerovnika. Prva su tijela javne uprave i trgovačka društva u većinsko državnom vlasništvu, druga su banke i financijske institucije, a treća su grupa “ostali” među kojima su podgrupa i igrači. A njima, bivšim i sadašnjim cibosima, klub duguje 16 milijuna kuna.
– “Da” ove Skupštine preduvjet je da Cibonu ne proglasimo mrtvom, da ne ide u stečaj. Doduše, ako vi to i ne izglasate nećete me zaustaviti da pomognem ovu sirotinju i bit ću nezaustavljiv kao Messi – ‘driblao’ je skupštinare gradonačelnik Milan Bandić. Osim njega, zagovornici spašavanja Cibone bili su i predsjednik i dopredsjednik Skupštine Darinko Kosor i Davor Bernardić, dok je drugi dopredsjednik Andrija Mikulić ipak bio ponešto sumnjičav:
Godišnja rata 2,2 mil. kuna
– U tih 2,6 milijuna kuna na neplaćeni ugovor o vrhunskom sportu ide 596.000 kuna, na ugovor o sanaciji KC D. Petrović 994.000, na ugovor o preuzimanju duga 721.000 i na preuzimanje novog duga od Mateja Mamića 210.000 kuna. Kakav je to sada dug, kada nam je lani, kada smo odobravali 43 milijuna, bilo rečeno da duga nema?
I bez ovog “da”, predstečajna nagodba ne bi propala, no cijeli proces bi se usporio jer bi Cibona morala krenuti u pregovore s manjim vjerovnicima, onima između 500.000 i 10.000 kuna, što bi im sigurno (od)uzelo nekoliko mjeseci. Ako Trgovački sud ne prihvati plan otplate onda će Cibona u stečaj, a ako ga prihvati onda će klub dobiti pravo na godinu dana počeka da bi, potom, sedam godina plaćao godišnje po 2,2 milijuna kuna. U Savskoj procjenjuju da bi im, uz momčad od 500 tisuća eura, za te otplatne sezone trebalo po 10 milijuna kuna.
>> Kada budemo kao Cedevita, nećemo trošiti javni novac
Cibona je mrtva, a njezini ubojice su ugledni poslovni ljudi koji su mlatili milone dok je klub bio u europskom vrhu. Žalosno je da niti jedan od tih milionera neće u zatvor.