Ovo je izravna posljedica osvajanja svjetske bronce u Kataru u prosincu 2022. godine: hrvatski nogometaši, ne isključivo A reprezentativci, u sljedećih pola godine ostvarili su najmanje devet unosnih inozemnih transfera, a još nekoliko spektakularnih je u pripremi. To znači da će biti nadmašen rekord iz šestomjesečnoga perioda nakon osvajanja svjetskoga srebra u Rusiji kada su transferirana šestorica A reprezentativaca te još nekolicina mladih reprezentativaca.
Tada, od kolovoza 2018. do siječnja 2019. godine, to je izgledalo ovako: Badelj je iz Fiorentine prešao u Lazio, Bradarić iz Rijeke u Cagliari, Vrsaljko je iz Atlética otišao na posudbu u Inter, Strinić je iz Sampdorije pretrčao u Milan, Ćaleta-Car je za čak 19 milijuna eura prešao iz Red Bull u Marseille, a Lovre Kalinić u zimi je doživio promociju karijere: iz Genta u Aston Villu za šest milijuna eura. Izvanredne transfere ostvarili su u ljeto 2018. godine i dinamovci Filip Benković, Borna Sosa i Ante Ćorić u Leicester City, Stuttgart i Romu, dok je Hajduk solidno zaradio od prodaje Tome Bašića u Bordeaux i Karla Letice u Club Brugge.
VEZANI ČLANCI:
A pogledajmo što se na tržnici događalo u proteklih pola godine: najprije su u zimi Lovren i Oršić bili transferirani u Lyon i Southampton, potom Ivušić u Pafos za dva milijuna eura (iako na SP-u nije branio ni minute), a ovoga ljeta pehista Oršića kupio je Trabzonspor za 2,4 milijuna eura, Kovačić je za 29 milijuna eura prešao iz Chelsea u redove europskog prvaka Manchester Cityja, Brozović i Inter pokleknuli su pred saudijskim milijunima. Od zime do ljeta prodana su i četvorica mladih reprezentativaca, Stipe Biuk, David Čolina, Dion Drena Beljo i kao posljednji Matija Frigan – svi iz klubova Hrvatske lige.
A ono što se tek sprema bit će spektakl: do kraja prijelaznog roka očekuje se rekordan – u svjetskim razmjerima – transfer Joška Gvardiola, Dinamo sprema prodaju najmanje dvojice igrača, Šutala i Ivanušeca, a kontinuirano je u izlogu Lovro Majer. Kumulativno – transferi hrvatskih nogometaša u protekla dva prijelazna roka mogli bi se približiti vrtoglavom iznosu od 200 milijuna eura!
VEZANI ČLANCI:
Sve to, naravno, možemo zahvaliti kontinuiranoj i nezaustavljivoj proizvodnji vrhunskih nogometaša u našemu podneblju, jer svi gore nabrojeni igrači prošli su škole hrvatskih klubova. Parafrazirajući čuvenu izjavu našega visokoga političkoga dužnosnika, u stručno-selektivnom procesu hrvatskog nogometa standardna procedura izgleda ovako: identificirati, promovirati, afirmirati – prodati.
Za uspješnost toga procesa najzaslužniji su, naravno, njihovi treneri – prije svih oni u mlađim kategorijama, a potom i izbornici u selekcijama. S naglaskom na izbornika A reprezentacije, čiji su dosezi u posljednjih pet godina doista bili izvanserijski. Naravno da reprezentacija nije prodala Lovrena, Kovačića i Brozovića kao etablirane zvijezde ponajvećih europskih klubova, ali sjetimo se kako je, primjerice, Gvardiolova promocija kao reprezentativca počela još dok je sa 17 godina kod Bišćana debitirao za selekciju U-21, a Dalić ga je kao 19-godišnjaka predstavio na Euru 2021. godine. Kao što je i Josipa Šutala i Luku Ivanušeca stavio u momčad u najjačim utakmicama Lige nacija, a tadašnjega vratara Osijeka Ivicu Ivušića na St. Denisu protiv Francuza, ali i u odlučujućim kvalifikacijskim susretima sa Slovačkom i Slovenijom.
VEZANI ČLANCI:
Hrvatski nogomet tako iz još jednoga kuta gledanja, osim po svojim rezultatima, postaje i europski klupski fenomen: 'kupi Hrvata i uspjeh je zajamčen'
Nema tu bronca gotovo nikakav utjecaj - Oršić prodan za samo 6 milijuna, a Petkoviću ne nude više od 2 milijuna ... Radi se isključivo o talentu! Kvicha Kvaratskhelia navodno ima ponude PSG od 180 milijuna € - dakle kao svi ovi naši nabrojani zajedno, a igrač je Gruzije koja nikada nije igrala čak niti EURO! Pa imate i primjere Salaha i Haalanda koji dolaze iz nogometno malih država a vrijede skoro pa toliko koliko pišete da vrijede naši svi.