Govorilo se također o Lisabonskom sporazumu, zatim o preporukama Olimpijskog kongresa održanog u listopadu prošle godine u Kopenhagenu te o kandidaturi grada Rijeke za organizaciju Mediteranskih igara 2017. godine.
Lisabonski sporazum koji je stupio na snagu 1. prosinca 2009. prvi put u povijesti Europske unije osigurava zakonsku osnovu sporta, a za što se europski i svjetski olimpijski pokret bore već 15 godina. Lisabonskim sporazumom Europska unija nije dobila direktne pravne ovlasti nad europskim sportom nego omogućava uspostavljanje specifičnih programa financiranja sporta kao i njegovo bolje usmjeravanje u postojeće programe EU.
U prvoj polovici ove godine očekuje se i prvo povijesno održavanje Vijeća sportskih ministara.
Članovi Komisije HOO-a pozvali su sve nacionalne sportske saveze i klubove da se u svom radu i djelovanju vode zaključcima i preporukama Olimpijskog kongresa koji je održan pod motom "Olimpijski pokret u društvu“. Komisija je zaključila kako je potrebno provesti cjelovitu anketu u nacionalnim sportskim savezima kako bi se dobio podatak zastupljenosti hrvatskih predstavnika u tijelima europskih i svjetskih sportskih federacija.
Njihovim povezivanjem i zajedničkim djelovanjem moglo bi se još više poraditi na ugledu hrvatskog sporta u svjetskih okvirima, a posebno prilikom lobiranja za dobivanje organizacije velikih sportskih priredbi.
Prema trenutačnim podacima, a obrađeno je 40 nacionalnih sportskih saveza od ukupno 78, u međunarodnim sportskim tijelima hrvatski sport ima ukupno 86 predstavnika.