Rezultati istrage pod ingerencijom Premier lige nakon pet godina donijeli su prvu veliku optužbu prvaku Manchester Cityju za čak 100 slučajeva financijskih malverzacija u periodu od 2009. do 2018. godine. U tom periodu je Manchester City, nakon dolaska emiratskih vlasnika, od kluba sa srednjeg ili donjeg dijela tablice Premier lige došao do statusa najdominantnijeg kluba na Otoku.
Prema Premier ligi, branitelji naslova prekršili su pravila lige koja zahtijevaju pružanje "točnih financijskih informacija koje daju istinit i pošten prikaz financijskog položaja kluba", a odnose se na sve prihode (uključujući i prihode od sponzorstva), detalje o plaćama i naknadama za trenere i igrače, zatim na poštivanje propisa Uefe, profitabilnost i održivost.
🛑 Premier League statement confirms “Manchester City have been charged with numerous breaches of financial rules ”.@martynziegler now reports that “Man City will not be able to appeal any sanction to the Court of Arbitration for Sport, the one which overturned the UEFA ban. pic.twitter.com/fsRtpQKSI8
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) February 6, 2023
Sad slijedi posljednji pregled svih dokumenata, a obavit će ga dodatna, potpuno neovisna komisija, koja će donijeti završni sud. Važno je za naglasiti da još uvijek nije poznato kad će taj konačni sud doći te hoće li to uopće biti ove sezone.
No, prije nego što prijeđemo na konačni sud i potencijalne kazne, treba shvatiti čime je to zapravo Manchester City najviše kršio financijski fair-play.
Vjerojatno većina vas zna da je glavni sponzor Manchester Cityja - Etihad, poznata aviokompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Glavni je to sponzor na prednjoj strani dresa, a i stadion im nosi naziv Etihad.
Tu dolazi do najvažnije 'cake' u cijeloj priči. Vlasnik Manchester Cityja i vlasnik Etihada je u praksi ista osoba, milijarder i šeik Mansour bin Zayed Al Nahyan. Zakoni u Premier ligi, pak, nalažu da u ovakvom sportskom i kompetetivnom okruženju klubovi ne smiju sponzorirati sami sebe, jer je to, kad sve povežemo s drugim zakonima, varanje i preskakanje ilegalnih stepenica do uspjeha.
Zašto bi to bilo varanje? Jednostavno, zato što financijski fair-play nalaže da je potrošnja klubova u prijelaznim rokovima za transfere uvjetovana njihovim godišnjim prihodima. Dakle, ne možete u prijelaznom roku potrošiti 500 milijuna eura ako je vaš klub u proteklih godinu dana uprihodio 50, i upravo je tu uprava Cityja mislila da je pronašla 'rupu u zakonu'.
🎙️ Former Chief Investigator of UEFA Yves Leterme: “We had hard evidence against Man City. I'm convinced they committed fraud. Sponsor money was paid by the owner. They used an army of lawyers to obstruct our staff. The current PL investigation is broader than ours was.” pic.twitter.com/2FZtdlm4XV
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) February 6, 2023
Zamisao cijelog tog pravila oko prihoda je da klub prije nekih velikih trošenja mora prvo razviti popularnost i određenu navijačku fan-bazu koja će ulagati u klub putem ulaznica, kupovanja dresova i ostalog, te razviti partnerstva s neovisnim sponzorima koji bi bili zainteresirani ulagati u njih. U prijevodu, zamisao je da se klub razvije prirodno, stvarnim intersom. Tu prirodnu razvijenost za stvarne visoke prihode već godinama uspješno imaju klubovi poput Manchester Uniteda, Arsenala i Liverpoola, klubovi s velikom povijesti i tradicijom koja je građena godinama, ali ne i Manchester City, koji se odlučio to 'fabricirati'.
Vlasništvo Etihada se prebacilo na, u ovoj priči, nebitnog čovjeka Mohameda Mubaraka Al Mazroueija koji doslovno služi samo kako šeik Mansour ne bi bio službeno povezan s Etihadom, iako svi znaju da to je jer je jedan od njezinih osnivača. S tim na umu, šeik Mansour je godinama putem tih sponzorskih kanala ubacivao novac u klub kako bi podizao prihode i tako u svakom prijelaznom roku po pravilima financijskog fair-playa omogućio sam sebi suluda trošenja na igrače.
“Manchester City iznenađen je objavljivanjem ovih navodnih kršenja pravila Premier lige, posebno s obzirom na opsežan angažman i veliku količinu detaljnih materijala koje je EPL dobio. Klub pozdravlja preispitivanje čitave situacije neovisne komisije, kako bi nepristrano razmotrila cijeli skup nepobitnih dokaza koji idu nama u korist. Stoga se veselimo što će se ovo pitanje okončati jednom zauvijek”, oglasili su se iz Cityja na način koji su svi očekivali.
Stvar je što su istraživači tijekom detaljnih pet godina detaljnog istraživanja gore spomenuti trik itekako prepoznali, a sad je pitanje hoće li ga uspjeti prepoznati i neovisna komisija. Ako ga prepozna i, još važnije, uspije službeno dokazati, Cityju prijete velike sankcije.
Jedna od tih moglo bi biti trenutno oduzimanje bodova, kao i Juventusu nedavno u talijanskoj Serie A (-15). Ako bi se to, dogodilo, recimo u ovom trenutku, City bi se srozao do negdje sredine ljestvice.
This is how the table will look if Man City received a 1️⃣5️⃣ point deduction similar to Juventus this season 📉😳
— FTBL (@ftblofficial) February 6, 2023
credit: @StatmanDave pic.twitter.com/wzpBbUM3UE
Druga moguća opcija je izbacivanje iz Premier lige, dok je treća opcija najbrutalnija za City. Jedan od tri moguća ishoda kazuje da bi Građani mogli retroaktivno ostati i bez tri naslova prvaka osvojena u tom periodu (od 2009. do 2018.). City je u tom periodu prvak bio u sezonama 2011/12, 2013/14 i 2017/18. No, tadašnji doprvaci neće biti naknadno proglašeni prvacima.