Mladen Katalinić, atletski trener, jedan je od dugovječnijih izbornika u hrvatskom sportu. Osam godina mandata je iza njega. U tih osam godina osvojeno je 17 medalja na seniorskim Europskim i Svjetskim prvenstvima. U konkurenciji seniora do 23. godine osvojene su četiri medalje. U natjecanjima pod International Association of Ultrarunners koja je pod ingerencijom Svjetske atletike osvojeno je šest ekipnih i pet pojedinačnih medalja. Na upit je li doista najuspješniji izbornik u hrvatskom sportu, Katalinić odgovara:
I plasman u finale je uspjeh
– Teško je to komentirati iz više razloga. Moguće da sam kao izbornik u vrhu po uspješnosti među olimpijskim sportovima. Naime, nemam dovoljan fond informacija o ostalim sportovima pa bi takva tvrdnja bila pretenciozna. S jedne strane, konkurencija je globalna i iz jedne zemlje može nastupiti i do četiri natjecatelja pa je doista teško ostvarivati visoke plasmane. S druge strane je puno disciplina pa je veća mogućnost.
S obzirom na to da živimo u zemlji u kojoj ima puno izbornika, zasigurno je zahtjevno tako dugo obnašati ovu dužnost u rezultatima po mnogima hrvatskom olimpijskom sportu broj jedan?
– Znam se našaliti da ću osnovati udrugu izbornika ili klub u kojem bi se nalazili i komentirali naše probleme... Na velikim natjecanjima u atletici na temelju normi i rankinga atletičari zapravo biraju sami sebe. Tu se svakako procjenjuje forma, zdravstveno stanje i s obzirom na zahtjev kompletne sezone se radi izbor i aplicira prijava.
S druge strane, na puno natjecanja sam u klasičnoj izborničkoj situaciji i kakva god bila moja odluka, uvijek će biti nezadovoljnih. U prvo vrijeme mi se bilo teško nositi s tim, no već sam se navikao... Činjenica je da smo uspješni i činjenica je da je atmosfera u reprezentaciji odlična - priča.
Kritičari znaju govoriti da niste ambiciozni jer smatrate da su za atletiku uspjesi i finala.
– Kao trener, i prije nego sam bio izbornik tvrdio sam da je za hrvatsku atletiku uspjeh finale. U posljednjih osam godina na seniorskim EP-ima i SP-ima bilo je 17 medalja, a ostvarena su i 23 finala. Prvaci dolaze iz zemalja koje je teško pronaći na karti svijeta – Trinidad i Tobago, Bahami, Barbados, Filipini, Portoriko, Burundi, Obala Bjelokosti, Saint Kitts i Nevis... U takvom mnoštvu vrhunskih atletičara koji su selektirani izrazito zahtjevnim ulaznim standardima, atletska je medalja, kako je rekao jedan uvaženi novinar, grumen zlata. Svjetska atletika broji 214 članica, od kojih je u povijesti velik broj osvajao medalje, što nije slučaj s drugim sportovima.
Kako ste uspjeli postići i održati tako visoku rezultatsku razinu?
– Svakako ne sam. Hrvatski atletski savez ima odlično vodstvo na čelu s predsjednikom Ivanom Veštićem. On je bio atletičar, trener, sportski dužnosnik na više razina i svuda je bio iznimno uspješan. Čovjek je atletska enciklopedija i meni velika potpora u radu. Izvršni odbor saveza koji mi je poklonio povjerenje u proteklih osam godina čine agilni ljudi koji poznaju atletiku i žive za nju. Logistika se provodi preko Ureda u kojem rade mladi, ambiciozni i iznimno vrijedni ljudi.
Naravno, za uspjehe su ponajviše zaslužni atletičari i njihovi treneri. Moram spomenuti da je ovaj uzlet naše atletike bitno pomognut i odličnom suradnjom s HOO-om. Zlatko Mateša je oko sebe okupio sjajnu ekipu sportskih znalaca i zaljubljenika. Siniša Krajač, Neven Šavora, Damir Šegota i ostali operativci velika su podrška i pomoć u svim segmentima rada - nabraja Katalinić.
Sjajna suradnja s trenerima
Kako surađujete s trenerima i atletičarima?
– Odlično surađujem s gotovo svim čimbenicima hrvatske atletike, od klubova i njihovih vodstava do trenera i atletičara. U čestim kontaktima s njima nastojim usmjeravati aktivnosti, nuditi rješenja, ali i poslušati njihove prijedloge i podržati inicijative. S velikom većinom trenera ta je suradnja intenzivna i plodonosna, a naši su odnosi bliski i prijateljski na zajedničko zadovoljstvo. Istaknuo bih suradnju s trenerima poput Lasića, Kršeka, Varge, Pavkovića, Jankovića, Elkasevića, Petrovića, no i sa svim ostalima je ona odlična.
Kakvi su planovi za budućnost?
– Od samog početka radili smo s pogledom na budućnost. Kratkoročno smo pokušavali našim ponajboljim atletičarima osiguravati što bolje uvjete, a dugoročno smo davali suport mladim i darovitim atletičarima. Predsjednik je puno napravio za atletsku infrastrukturu i ona je još jedan zalog atletske budućnosti. Na OI u Parizu nastupit ćemo sa svim našim najboljim atletičarima, a uvjereni smo da ćemo imati i nekoliko novih imena. Hoću li nastaviti s radom na ovoj funkciji, ovisi o više čimbenika pa je to teško ovog trena kazati.