Alojzije Janković

Od Disneylanda do naslova šahovskog velemajstora

Alojzije Janković
VL
21.03.2010.
u 09:26

U zapadnim zemljama šah se uvodi u škole, djeca razvijaju mozak, starijima pomaže protiv Alzheimerove bolesti i gubitka pamćenja jer moždane stanice ne odumiru.

U sobi u zagrebačkoj Traumatološkoj bolnici ležao je prije nekoliko godina šahovski profesionalac koji je slomio ruku igrajući šah! Čekajući potez protivnika, njihao se na stolcu – i pao.

– Sjećam se te anegdote, no nije to ništa čudno jer i ja se uhvatim kako sam zbog koncentracije propustio dio kako sam došao do dvorane. Kad šahist igra, u paralelnome je svijetu – kaže Zagrepčanin Alojzije Janković (27), šahovski velemajstor nadomak tituli prvaka Hrvatske.

Predao tata pa susjed

Trenirajući na laptopu za susret Europskoga prvenstvu u Rijeci, u hotelskoj sobi Četiri opatijska cvijeta čekao je meč. Nakon diplome na Ekonomskom fakultetu umjesto neke PR-agencije odabrao je – dugo sjedenje, pritiskanje sata, mozganje, nadmudrivanje i – pobjede.

– Priča uglavnom kod svih počne slično, igrate s ocem, potom pobijedite djeda pa susjeda, a onda i najboljega u ulici. I onda počne. Mene je šah osvojio kad mi je bilo 11 godina, kada sam u ratno doba bio na turniru u Parizu u Euro Disneylandu. Dok si klinac, zadirkuju te, no poslije te respektiraju. Htio sam još putovati i evo me, sada sam profić.

Rijetki će vjerovati, no šahisti imaju i fizičke pripreme (teretana, wellness, trčanje), a bolji od sporta mogu i živjeti. Na turnirima su nagradni fondovi slični onima u pokeru, a na vrhunskima premašuju i 100 tisuća eura. Posao je sličan ostalim, "običnim" poslovima – koncentracija, strpljenje, donošenje (pravih!) odluka.

Razlika nogometa i šaha

– Zaradim pristojno, na putu sam više od stotinu dana u godini, a na turnirima uživamo po desetak dana. Nije bogatstvo, ali veseli.

– Utakmice Lige prvaka, ili trećeligaša, svima su jasne. Za šah ipak treba znati osnove kako biste mogli pratiti što se događa. Stignemo razgledati grad za razliku od nogometaša, koji su na relaciji avion – hotel – stadion, no oni su kod djevojaka više na cijeni. Kad curama kažem čime se bavim, prva reakcija je: "Vauuu, pametan je". To je lijepo čuti.

Između višesatnih mečeva društvo se opustilo u Hemingwayu. Nakon 15. stoljeća na jednom turnir pojavio se i vatikanski svećenik Ruy Lopez! Na partyju nije bio.

– Neki plešu, neki nešto popiju, ima i onih koji se kockaju. Pa ljudi smo, moramo se osloboditi stresa. Puno šahista igra poker, ali nitko se nije obogatio. U zapadnim zemljama šah se uvodi u škole, djeca njime razvijaju mozak, a kod starijih sprečava pojavu Alzheimerove bolesti i gubitka pamćenja jer moždane stanice ne odumiru. Najboljima donese prijateljstva, putovanja, pobjede i novac. I nisu slavni. Treba li više?

 

O broju jedan

"Šahiste zamišljamo kao umirovljenike, no broj 1 u svijetu je 19-godišnji Magnus Carlsen. Iz Norveške!"

O internetu

"Nema više 'nađemo se u 17 na Trgu', sad se igra preko interneta, a ja treniram s europskim prvakom Zdenkom Kožulom"

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije