Još od Drugog svjetskog rata Parižani nisu živjeli u većem stanju zebnje no što su je proživljavali u tjednu otvorenja Olimpijskih igara. Sigurnosne mjere na ulicama Pariza ovih dana dosad su neviđene, kao u nekom hollywoodskom filmu. Sirene, barikade, specijalne snage, čak i policijska pojačanja iz drugih zemalja u funkciji su sigurnosti sudionika, gledatelja, ali i državnika koji su najavljeni za svečanost otvorenja Olimpijskih igara.
Sveopću nervozu organizatora izazvao je i napad vandala na francusku mrežu brzih vlakova, koje su dotični sabotirali podmetanjem požara, pa se u nekim medijima moglo vidjeti i naslove tipa "Francuska je napadnuta". Koliko su nervozni zbog ograničenih zona kretanja, Parižani su istovremeno i ponosni jer bi dosad jedino izvanstadionsko otvorenje Olimpijskih igara trebalo naglasiti francusku posebnost i originalnost.
Netko se inovativan dosjetio da bi se parada nacija mogla izvesti na brodovima koji će ploviti rijekom Seine i ideja je objeručke prihvaćena. Dakako, to je izazvalo dosta glavobolja zaduženima za sigurnost događaja jer su morali angažirati dodatne sigurnosne snage i sredstva. Čak i ispred Louvrea, tog umjetničkog svetišta, vidjeli smo puno dugih cijevi, koje su očito bile i u funkciji psihološkog odvraćanja od nedjela svih onih koji su takvo što imali na umu.
Sličnu funkciju zacijelo su imale i policijske sirene koje su se cijeli dan mogle čuti ulicama Pariza. A to sigurno nije bila željena glazba za uši Parižana, koji su priželjkivali poslije ceremonije otvorenja doista zapjevati sa Céline Dion i Lady Gagom, koje su ovih dana doputovale u Pariz, nakon čega su odmah krenule priče da su i te glazbene dive dio olimpijskih svečanosti.
Posebnost ovih Igara svakako je i činjenica da su prve u povijesti na kojima će sudjelovati jednak broj sportaša i sportašica, po 5250, ukupno 10.500, što je standard broja sudionika ispod kojeg je Međunarodni olimpijski odbor podvukao crtu.
Brko ih je sve poteral van iz Europe i nakon Covida su nazad u Europi niknuli kao gljive