ANALIZA KOLA

Sudačka komisija objasnila zašto je Dinamo dobio penal iako je Ademi napravio prekršaj

Dinamo je na gostovanju u 22. kolu HNL-a svladao Istru 2:1
1/4
07.02.2022.
u 17:36

- Došlo je do neospornog kontakta između napadača Dinama i braniča Istre 1961 izvan kaznenog prostora...

Hrvatski nogometni savez je slijedom odluke Komisije nogometnih sudaca o redovitim objavama tumačenja i interpretacije pojedinih situacija s utakmica Prve HNL, objavio sudačku analizu 22. kola. I podosta je zanimljiva.

Što se utakmice Gorice i Hajduka (0:4) tiče, ključne su odluke okarakterizirane kao točne. Reakcija VAR sobe kod ukazivanja na kazneni udarac u 35. minuti i zaleđe u 57. minuti bili su ispravni.

Nije sve tako "čisto" bilo tijekom dvoboja Hrvatskog dragovoljca i Osijeka (1:3). Naime, iako je u 34. minuti donesena ispravna odluka o nepostojanju kažnjivog igranja rukom o kaznenom prostoru, kod situacije u 50. minuti je druga priča. Glavni sudac bio je Dario Kulušić, a u VAR sobi Igor Pajač.

- Neopravdana, neočekivana VAR intervencija. U ovakvim incidentima ne očekujemo upotrebu VAR tehnologije jer inicira neispravnu odluku suca utakmice "kazneni udarac" - navodi Komisija i dodaje "važna pogreška VAR suca i suca utakmice".

Sve je bilo "čisto" i na utakmici Rijeke protiv Lokomotive (3:2), a jedina eventualno sporna situacija zbila se u 62. minuti, kad je ispravo procijenjeno da nema prekršaja unutar kaznenog prostora Lokomotive.

- U razmatranjima pravila nogometne igre (PNI) vidljivo je da branič na prirodan i dozvoljeni način "prvi igra loptom", a posljedični lagani kontakt s napadačem nije prekršaj - stoji u objašnjenju.

06.02.2022., stadion Aldo Drosina, Pula - Hrvatski Telekom Prva liga, 22. kolo, NK Istra 1961 - GNK Dinamo. Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Potvrđene su i opravdano preinačene sudačke odluke na utakmici Istre i Dinama (1:2), gdje je glavni sudac bio je Zdenko Lovrić, a VAR sudac Dario Bel.

Najprije, u 53. minuti ispravno je dosuđen jedanaesterac za Dinamo, iako se može raspravljati o prekršaju Arijana Ademija. Evo kako Komisija objašnjava taj detalj:

- Ispravna odluka suca utakmice, kazneni udarac u interpretaciji pravila XIV (prekršaj gaženja). Incident koji prethodi odluci kaznenog udarca, kad je došlo do neospornog kontakta između napadača Dinama i braniča Istre 1961 izvan kaznenog prostora, izazov je koji, temeljem smjernica PNI i implementacije VAR tehnologije, ne smatramo "jasnom i očitom pogreškom" i, sukladno navedenom, ne očekujemo intervenciju VAR sobe.

Također, potvrđeno je i da kazneni udarac za plave u 78. minuti nije bio opravdan.

- Neispravna odluka suca utakmice kazneni udarac. Incident unutar kaznenog prostora Istre 1961, kad napadač Dinama neosporno igra loptom prije braniča Istre 1961, ali nakon toga "pada prije kontakta sa suparnikom i bez kontakta sa suparnikom", nije prekršaj. Izazov s navedenim razmatranjima u interpretaciji pravila nogometne igre smatra se pokušajem "iznuđivanja" prekršaja i podložan je obaveznom izdavanju disciplinske mjere. Nakon opravdane intervencije VAR suca sudac utakmice ispravno je promijenio prethodnu odluku - objasnila je Komisija, a prenio HNS.