28.08.2022. u 23:08
Osijek je u Gradskom vrtu s 2:1 svladao Hajduk u derbiju sedmog kola HNL-a.

U derbiju 7. kola HNL-a Osijek je na svom terenu svladao Hajduk sa 2-1 (2-0).

Osijek je poveo sa 2-0 u prvom poluvremenu golovima Marina Leovca (23) i Diona Drene Belje (41-11m), a u nastavku je Hajduk smanjio preko Marka Livaje (73-11m). Najbolji igrač Hajduka ipak je danas igrao iako je jutros doznao tragičnu vijest da mu je otac smrtno stradao u prometnoj nesreći. Livaja je bio i kapetan budući da je Lovre Kalinić ozlijeđen.

Osječani su do prve prvenstvene pobjede nakon gotovo mjesec i pol dana i 1. kola kada su bili uspješniji od Gorice stigli na rilima mađarskog veznjaka Laszla Kleinheislera koji je bio najzaslužniji za oba pogotka iako se nije upisao u strijelce.

Kleinheisler je u 23. minuti prihvatio dugo proigravanje Škorića u kaznenom prostoru Hajduka te potom odlično povratnom loptom uposlio Leovca koji je sa vrha kaznenog prostora prizemnim udarcem pogodio bliži kut.

Pred krj prvog poluvremena Kleinheisler je dobio loptu na rubu kaznenog prostora, s nekoliko varki "vagao" svoje čuvare sve dok Grgić nije krenuo preeagresivno na njega i pogodio ga po nozi pa je sudac Čuljak pokazao na bijelu točku, a siguran izvođač najstrože kazne bio je Beljo.

Hajduk je svoju najbolju priliku u prvom poluvremenu imao još kod rezultata 0-0 u 16. minuti kada se Livaja izborio za loptu na desnom krilu i zatom povratnom loptom pronašao Biuka u srcu kaznenog prostora, no udarac mladog krilnog napadača sjajno je zaustavio Ivušić.

Reprezentativni vratar Osijeka bio je najzaslužniji što je njegov sastav u drugom poluvremenu sačuvao prednost iako su na strani domaćih u dva navrata bili i milimetri zbog kojih su poništeni golovi Sahitija i Mlakara zbog zaleđa.

U 53. minuti odlično su kombinirali Krovinović i Melnjak, potonjem je u odudnom trenutku ipak malo pobjegla lopta pa mu je Ivušić uspio ući u udarac. Dvije minute potom Sahiti je zabio gol, ali pregledom putem VAR-a je procijenjeno kako se radilo o zaleđu iako se po televizijskoj snimci to ne može zaključiti.

Ivušić se istaknuo i sjajnom reakcijom na udarac Krovinovića u 70. minuti, ali nakon kornera je Leovac neoprezno udario po nozi Awaziema te je Hajduk dobio priliku iz kaznenog udarca, a siguran izvođač bio je Livaja.

I u 83. minuti tresla se mreža Osijeka, ali nakndadno je procijenjeno kako je Čolina bio u zaleđu. Prvo je Ivušić iz neposredne blizine obranio upravo pokušaj Čoline, zatim je Elez pogodio vratnicu, a bi Mlakar iz trećeg pokušaja zakucao loptu u mrežu. Uslijedila je duža provjera nakon koje je zaključeno kako je Čolina bio u zaleđu.

Ovom pobjedom Osijek je skočio sa 10. na peto mjesto s osam bodova, dok je Hajduk ostao treći s devet bodova i dvije utakmice manje. Na čelu je Dinamo sa 19 bodova, pet manje ima drugi Slaven Belupo.

Žuti karton
90' (Žuti karton )

Mance je dobio žuti karton.

90'

Sahiti je tukao iskosa, ali Ivušić brani.

90'

Brlek je dobio žuti karton.

90'

Igrat će se čak 10 minuta nadoknade.

Žuti karton

Čeberko i Mance su ušli umjesto Kleinheislera i Belje, a Awaziem dobio žuti karton.

Žuti karton
88' (Žuti karton )

Žuti karton za Jugovića.

VAR - Video Assistant Referee
87' (VAR - Video Assistant Referee)

Nema gola Hajduka! Nakon 3-4 minute pregledavanja snimke gol Hajduka je poništen zbog zaleđa Čoline.

Gol
83' (Gol)

Gol za Hajduk! Mlakar je zabio za 2:2 nakon ogromne gužve pred golom Osijeka i nekoliko odbijanaca.

Žuti karton
79' (Žuti karton )

Mikanović je dobio žuti karton, a Kalik završio svoj debi za Hajduk. Ušao je Čolina.

Žuti karton
75' (Žuti karton )

Kalik je dobio žuti karton zbog oštrog prekršaja.

Gol
73' (Gol)

Gol za Hajduk! Livaja je majstorski zabio iz penala, panenkom je svladao Ivušića. Nije slavio gol nakon što je jutros doznao da mu je smrtno stradao otac.

Penal
70' (Penal)

Jedanaesterac za Hajduk! Leovac je faulirao Awaziema.

Zamjena
68' (Zamjena)

Fossati i Mlakar umjesto Kalinića i Grgića kod Hajduka.

66'

Kohorta je bakljadom nakratko prekinula utakmicu.

Zamjena
59' (Zamjena)

Dvije promjene kod Osijeka, izašli su Fiolić i Caktaš, a ušli Brlek i Žaper.

54'

Sahiti je zabio nakon lijepe akcije Hajduka, no gol nije priznat jer je ranije Kalik bio u zaleđu.

53'

Melnjak je pucao s nekoliko metara i usput se sudario s Ivušićem pa je suđen prekšraj.

Žuti karton
50' (Žuti karton )

Leovac je srušio Mikanovića i zaradio žuti karton.

Žuti karton
46' (Žuti karton )

Sahiti je napravio grub prekršaj i požutio. Prošlo je samo sedam sekundi otkako je ušao u igru.

Zamjena
46' (Zamjena)

Drugi dio počeo je s dosta promjena. Bašić umjesto Škorića kod Osijeka, a kod Hajduka su igru napustili Lovrencsics i Biuk, a ušli Mikanović i Sahiti.

Poluvrijeme
POLUVRIJEME (Poluvrijeme)

Kraj prvog poluvremena.

45'

Caktaš je opasno tukao, otišlo je tik iznad gola.

45'

Igrat će se minuta nadoknade.

44'

Kalinić je sada mogao odmah smanjiti rezultat, no nakon ubačaja s desne strane tukao je ravno u Ivušića.

Žuti karton
42' (Žuti karton )

Žuti karton za Lovrencsicsa, srušio je Belju.

Gol
41' (Gol)

Gol za Osijek! Beljo je pogodio za 2:0.

Jedanaesterac za Osijek! Grgić ga je skrivio, srušio je Kleinheislera.

28'

Hajduk pokušava odmah doći do izjednačenja, no igrači Osijeka lako odbijaju sve napade.

Gol
23' (Gol)

Osijek vodi! Kleinheisler je prošao po lijevoj strani i vratio za Leovca koji neobranjivo pogađa za 1:0.

17'

Prilika za Hajduk. Livaja je ubacio, Biuk je pucao, no Ivušić to brani.

10'

Kleinheisler je tukao, ali nije bilo problema za Sentića.

10'

10 minuta utakmice je iza nas. Igra se dosta otvoreno iako još nema prilika.

1'

Počela je utakmica. Osječani su pljeskom dočekali Marka Livaju dok su ostalim igračima Hajduka zviždali.

TAKTIČKE POSTAVE

Evo kako će momčadi taktički izgledati.

HAJDUK

Sentić, Lovrencsics, Awaziem, Elez, Melnjak, Grgić, Kalik, Krovinović, Biuk, Livaja, N. Kalinić

OSIJEK

Ivušić, Bartolec, Škorić, Lončar, Leovac, Nejašmić, Jugović, Kleinheisler, Fiolić, Caktaš, Beljo

POZNATI SASTAVI

Stigli su i sastavi. Kao što smo najavili, Marko Livaja je u prvoj momčadi Hajduka. Nema ozlijeđenog vratara Lovre Kalinića pa će Sentić braniti, a Livaja biti kapetan. Od prve minute igre Nikola Kalinić.

LIVAJA IGRA

Livaja će večeras igrati u prvom sastavu Hajduka. Odlučio se staviti na raspolaganje momčadi i pomoći treneru. Informaciju je potvdio Hajduk.

PORUKA HAJDUKA

- Dragom Marku i njegovoj obitelji HNK Hajduk upućuje iskrene izraze sućuti u povodu iznenadnog i nenadoknadivog gubitka dragog mu oca. Cijeli Klub je uz njega i daje mu maksimalnu podršku u ovim teškim trenucima - napisali su iz Hajduka.

Ova tragedija dogodila se samo dva dana nakon što je Marko proslavio rođendan. Otac Milan nije se često pojavljivao u javnosti, ali je sinove uspjehe vjerno pratio. Kamere i fotoreporteri zadnji su ga put u javnosti snimili prilikom dočeka igrača Hajduka u splitskoj zračnoj luci nakon pobjede nad Dinamom u prosincu prošle godine.

LIVAJI POGINUO OTAC

Nažalost, ova je utakmica imala tragičnu uvertiru. U prometnoj nesreći koja se dogodila sinoć na području Kaštel Sućurca smrtno je stradao njegov Milan Livaja, otac Marka Livaje. Marka je ta vijest zatekla u Osijeku gdje čeka večerašnju utakmicu na Gradskom vrtu, derbu 7. kola HNL. Klub je odmah izrazio sućut cijeloj obitelji, a tisuće navijača od jutros šalju poruke podrške i sućuti najvećoj zvijezdi Hajduka.

LJESTVICA

Osijek je u ogromnoj krizi, na posljednjem je mjestu. Hajduk je treći, ali s tri utakmice manje.

Ovo je susret sedmog kola HNL-a. Utakmica se igra u Gradskom vrtu s početkom u 21:05.