1/6
10.01.2016.
u 22:09

Hrvatska je poražena na otvaranju Eura, Srbija je slavila sa 13:6.

Hrvatska vaterpolo reprezentacija porazom je otvorila nastup na Europskom prvenstvu u Beogradu. Srbija je u Kombank Areni slavila sa 13:6.

Jedva smo čekali da utakmica završi i to najbolje govori o današnjem izdanju Hrvatske. Srbija jest kvalitetnija, no bilo je ovo vrlo blijedo izdanje naših vaterpolista. Iako ovaj poraz neće puno značiti za prolazak skupine jer dalje idu sve četiri reprezentacije, nije ugodno ovako izgubiti...

Hrvatska je na početku utakmice imala 1:0 i to je bilo jedino naše vodstvo. Srbi su na prvi odmor otišli s plus dva, a do kraja poluvremena otišli na četiri pogotka prednosti. Nakon toga su samo povećavali vodstvo i u jednom trenutku imali plus devet (13:4). Naši su vaterpolisti do kraja uspjeli zabiti dva gola i barem malo ublažiti poraz.

Hrvatska tako nije uspjela prekinuti niz bez pobjede protiv Srbije koji traje već pet i pol godina. Svjetski prvaci su nas svladali na posljednja dva velika natjecanja u 2015., Svjetskoj ligi i SP-u u Kazanju.

Najbolji dojam danas ostavio je Šetka koji je postigao dva gola. U momčadi Srbije su Prlainović i Mandić zabili po tri pogotka. Utakmicu je pratilo više od 11 tisuća ljudi koji su zviždali Lijepoj našoj, ali je još jače zvižduke "dobio" državni vrh Srbije na čelu s predsjednikom Tomislavom Nikolićem.

U drugoj utakmici skupine Francuska je svladala Maltu sa 17:7. Hrvatska će u utorak odmjeriti snage s Francuzima.

Tijek utakmice:

Četvrta četvrtina:

6:13 - Pogotak Petkovića, zabio je iz peterca.

5:13 - Konačno dobra akcija Hrvatske. Svoj prvi pogodak zabio je Pavlović.

4:13 - Joj, joj, joj... Prlainović je sada postigao svoj treći gol za plus devet.

Treća četvrtina:

8' Kraj treće četvrtine. U Beogradu je sve riješeno, vrlo blijedo izdanje Hrvatske. Samo da ova agonija što prije završi

4:11 - Evo konačno nešto od Hrvatske. Postigli smo drugi gol s igračem više. Zabio je Šetka koji je danas ostavio najbolji dojam u blijedom izdanju Hrvatske.

3:11 - Srbi su na plus osam...

3:10 - Katastrofa na pomolu, Srbija ima sedam golova razlike.

4' Tucak je nakon ovoga pogotka izvadio Pavića, a na vrata stavio Bijača.

3:9 - U teškoj smo situaciji, Srbija prvi put ima šest razlike.

2' Hrvatska opet nije iskoristila igrača više. Zabili smo samo jedan gol iz sedam prilika.

3:8 - Nije dobro, Srbija je otišla na plus pet.

Druga četvrtina:

8' Neobična situacija. Joković je zabio, ali je pogodak poništen jer je navodno naša klupa zvala time-out. Tucak je protestirao tvrdeći da on to nije tražio. Napad se ponovio, ali naši nisu uspjeli zabiti i na poluvrijeme se odlazi s plus četiri za Srbiju.

3:7 - Srbija ima plus četiri. Bušlje je isključen, a mladi Jakšić je zabio za 7:3.

3:6 - Prlainović je zabio pred istek napada. Naša je obrana bila malo dekocentrirana.

3:5 - Lončar je sjajno lobao domaćeg vratara, opet smo na minus dva.

2:5 - Mandić je iz teške pozicije zabio Paviću.

2:4 - Prvi put da smo iskoristili igrača više. Zabio je Bušlje.

1:4 - Burić je isključen, a Mandić je to iskoristio. Prvi pogodak s igračem više večeras.

1' Ponovo je Šetka bio brži, Hrvatska ima napad.

Prva četvrtina:

8' Pavić je za kraj četvrtine imao još jednu obranu. Imamo dva gola zaostatka.

1:3 - To je odmah kaznio Mandić, Srbija ima dva razlike.

6' Ni treći put nismo iskoristili igrača više.

1:2 - Srbija vodi. Pavić je opet obranio, ali je Ranđelović doplivao na odbijenu loptu i pospremio je u mrežu.

4' Sada je Srbija imala igrača više, ali je Pavić obranio. Obje su reprezentacije dva puta imale igrača više, ali ni jedna nije zabila gol.

4' Opet nismo iskoristili igrača više.

1:1 - Izjednačenje, zabio je Prlainović.

2' Imali smo igrača više, ali nismo iskoristli.

1:0 - Hrvatska je povela! Prvi pogodak na utakmici zabio je Šetka.

1' Hrvatska će imati prvi napad.

0' Igrači su uz bazen, intoniraju se himne. Lijepa naša je dočekana zvižducima domaćih navijača.

Uoči utakmice:

Utakmice ovih dviju momčadi uvijek ima dimenziju više pa će u Kombank Areni biti barem 11 tisuća ljudi.

Srbija je trenutačno najbolja reprezentacija svijeta, na posljednja dva velika natjecanja u 2015., Svjetskoj ligi i SP-u u Kazanju, u finalima je Hrvatska gubila baš od susjeda.

-  Srbija je ogroman favorit i sve osim njezine pobjede bit će veliko iznenađenje - rekao je naš kapetan Josip Pavić na konferenciji za medije na kojoj se pričalo i o Nikoli Tesli.

Hrvatska već pet i pol godina nije svladala Srbiju. Posljednji smo put upisali pobjedu 2010. godine u polufinalu Eura u Zagrebu.

Dopredsjednik i izvršni direktor Hrvatskog vaterpolskog saveza Perica Bukić se ne boji nereda.

-  Na žalost, u Beogradu nećemo imati veliku podršku naših navijača, barem ne na početku. Uvjeren sam da će organizator napraviti sve da utakmica između Srbije i Hrvatske prođe bez nereda. Nije ih bilo ni u Zagrebu. Očekujem poneku provokaciju, ali i veliku podršku s tribina našim suparnicima. No, to u bazenu ne mora puno značiti. Kao igrač sam uživao igrati pred punim tribinama, pa makar bile i neprijateljski raspoložene - rekao je Bukić.

Osim Srbije, u našoj skupini su još Francuska i Malta. Francuzi su u ranije odigranoj utakmici uvjerljivo slavili sa 17:7.