Senzacionalni uspjeh Jakova Faka na SP-u jučer je bio tema na mnogim kavama u Hrvatskoj: Što je uopće biatlon? I tko je Jakov Fak? Svjedočili smo jednoj takvoj.
- Osvojili smo medalju u biatlonu?! Je li to ono kad prvo trče pa voze bicikle?
- Ne, ne. Skijaško trčanje i pucanje.
- Aha. Nikad to nisam previše kužio. Zašto oni uopće pucaju? Kakve to veze ima sa skijanjem?
- To je vojna disciplina.
- Aaa, to već ima smisla.
Sve to dovoljno govori koliko je prosječnim Hrvatima biatlon nepoznanica i koliko je za taj mali sport značajan uspjeh 21-godišnjeg Mrkopljanina. Hrvatska ima doslovno trinaest pravih biatlonaca, a jedini poznati hrvatski biatlonac bio je Boris Dvornik u ulozi Dimnjačara iz Kapelskih kresova.
- To je neizmjerno velik uspjeh, ali ne treba podcjenjivati ljude koji se u Hrvatskoj bave biatlonom ili sličnim sportovima. To su posvećeni ljudi, poput svećeničkih redova - kaže Antun Vrdoljak, član Međunarodnog olimpijskog odbora, koji ipak smatra da je veća senzacija bila kad je Filip Ude osvojio olimpijsko srebro u gimnastici.
Zdenko Jajčević, ravnatelj Hrvatskog športskog muzeja, bio je oduševljen kad je doznao vijest da Hrvatska ima medalju u biatlonu.
- U biatlonu i skijaškom trčanju do sada smo bili tek simpatični sudionici. Nikad neću zaboraviti scenu s Igara u Torinu kad je jedna naša biatlonka doskijala do strelišta i trebala se namjestiti za pucanje. No, bila je toliko nevješta da se sva spetljala, a Eurosport je još danima vrtio tu snimku kao šaljivu scenu.
Jajčević je podsjetio i na prvi nastup naših sportaša na zimskim olimpijskim igrama u Chamonixu 1924.
- Iz Hrvatske su tada u skijaškom trčanju nastupili Dušan Zinaja i Mirko Pandaković. Zinaja je u utrci na 50 kilometara uspio doći na cilj, ali tek četiri sata nakon što su suci otišli sa staze. Velikih rezultata u takvim sportovima nikad nismo imali i zato je ovaj Fakov uspjeh fantastičan - zaključio je Jajčević.