Iako je bilo najavljeno tek za sutra, Mađarska je već danas zatvorila granicu kako bi zaustavila ulazak izbjeglica, izvijestio je portal Euronews.
Stotine policajaca stiglo je kako bi spriječili ulazak kroz podignutu ogradu izbjeglicama iz Srbije. Izbjeglice i migranti koji ipak uspiju prijeći ogradu, suočit će se s oštrim kaznama i mogućim odlaskom u zatvor. Voditelj mađarske granične policije Laszlo Balazs kazao je da je od od početka godine policija zabilježila 191 tisuću slučajeva ilegalnog prelaska granice. Mađarska je zatvorila i zračni prostor u području 20 kilometara uz granicu sa Srbijom do visine od 1,350 metara, piše ITV. Vlasti su izvijestile da je zračni prostor zatvoren kako bi se osigurao nesmetan rad policiji, vojsci i liječnicima u izbjegličkoj krizi. Zračni prostor ostat će zatvoren do daljnjega, a neće utjecati planirane međunarodne letove.
Očekujemo do Mađarske da se prema njima ponaša kako dolikuje
Srpski ministar rada Aleksandar Vulin kazao je da će izbjeglice koje ne uspiju prijeći mađarsku granicu, i ostanu na "ničijoj zemlji", moći vratiti u Srbiju i boraviti u prihvatnim centrima. No, oni koji prijeđu u Mađarsku, a budu vraćeni u Srbiju, neće biti prihvaćeni, piše RTS.
Objašnjava kako neće prihvatiti one koji se registriraju u Mađarskoj, a ta ih država na silu vrati u Srbiju. - Mi nikoga na silu nećemo zadržavati na našem teritoriju i samim time nećemo dozvoliti nijednoj zemlji da na silu i bez odgovarajuće zakonske procedure bilo koga vrati na naš teritorij - kazao je Vulin te dodao da ti imigranti više neće biti "odgovornost Srbije". - Oni su na mađarskom teritoriju i očekujemo do Mađarske da se prema njima ponaša kako dolikuje - zaključio je Vulin.
Sastanak ministara u Bruxellesu
U UNHCR-u su zabrinuti jer smatraju da će ograda na mađarsko-srpskoj granici ograničiti prava tražitelja azila. Daju za pravo svakoj zemlji da štiti svoje granice "metodama koje smatra potrebnima", ali i smatraju kako se ne bi smjele postavljati barijere ljudima koji bježe od rata i progona.
Mađarska policija izbjeglicama dopušta ulazak jedino preko službene granice Horgos 2. Nakon što su zatvorili i zadnji dio ograde blizu Roszke, Mađari su kazali izbjeglicama da nastave svoj put prema prihvatnom centru gdje će im uzeti otiske prstiju i procesuirati njihove zahtjeve. No, humanitarci tvrde da zatvaranje granice neće riješiti problem, nego će izbjeglice samo skrenuti na druge rute.
U Bruxellesu je u tijeku sastanak ministara unutarnjih poslova o izbjegličkoj krizi. Ministri bi trebali glasovati o kvotama izbjeglica koje će primiti svaka država, a kojima se protive mnoge države istočne i srednje Europe. Pri dolasku na sastanak, slovački ministar unutarnjih poslova Robert Kalinak kazao je da se protivi kvotama jer nije moguće "silom zadržati migrante u državi". Navodno su ministri postigli dogovor oko 40 tisuća izbjeglica, taj dogovor bi trebao stupiti na snagu sutra, a Hrvatska bi primila 400 imigranata. Još se ne mogu usuglasiti oko kvota za dodatnih 120 tisuća izbjeglica.
Vojnici smiju upotrijebiti i vatreno oružje
Na mađarskoj granici prema Srbiji, gdje iz dana u dan raste žičana ograda opasana bodljikavom žicom, raspoređeno je oko 4300 vojnika od kojih će dio njih pomagati u podizanju ograde, a dio će biti podrška policijskim snagama u provođenju strožih mjera zaštite granice. Ide se toliko daleko da vojnici u slučaju nužde imaju pravo upotrijebiti i vatreno oružje.
– Nakon 15. rujna uslijedit će velike promjene... Nad granicom ćemo postupno imati potpunu kontrolu. Dobijemo li odobrenje, onamo ćemo najprije poslati policiju, a potom i vojsku. Ovdje nije riječ o 150.000 izbjeglica, ni o 500.000, brojke koje sam čuo u Bruxellesu. Riječ je o milijunima, o desecima milijuna. Broj imigranata je beskonačan – rekao je mađarski premijer Viktor Orban.
Iako su potezi Mađarske u početku bili kritizirani, sa sve većom navalom izbjeglica koji im dolaze, svoje granice u međuvremenu su zatvorile i Njemačka te Austrija. Sada je, prema mnogima, pitanje dana kada će izbjeglice na put prema Zapadu krenuti preko Hrvatske.
U Grčku ih je posljednjih dana ušlo oko 175.000, a do kraja godine očekuje ih se čak milijun. Nepoznato je hoće li svi oni sada, kada su nama susjedne granice zatvorene, krenuti prema hrvatskoj državnoj granici, koja je najbliža granica od zemalja EU. Očigledno je kako takav scenarij očekuju i u Srbiji gdje će na nekoliko lokacija biti postavljeni prihvatni centri.
Austrija na granicu poslala vojsku
Austrija je u jeku izbjegličke krize na granice poslala vojsku kako bi uspostavila jaču graničnu kontrolu, javlja RT. Najmanje 2.000 vojnika pomagat će policiji na granicama, izjavio je austrijski kancelar Werner Faymann.
– Ako Njemačka nastavi s graničnim kontrolama, isto mora učiniti i Austrija – kazao je Faymann.
Tisuće tražitelja azila i dalje iz Mađarske pristižu u Austriju, a prema policijskim izjavama, u zemlju je samo jučer ušlo 8.400 ljudi.
Dodatne policijske snage na granice s Mađarskom i Austrijom danas je poslala i Slovačka. Sve više izbjeglica put do zapadne Europe nalazi preko Slovenije. Kako piše mariborska Večer, slovenska policija je u subotu rano ujutro pred graničnim prijelazom Šentilj prema Austriji pri pokušaju ilegalnog ulaska u tu zemlju zaustavila kombi iz Rumunjske u kojem je našla 21 čovjeka iz Iraka i Afganistana. Kombi je vozio 43-godišnji Rumunj, a vozilom je ilegalno ušao iz Mađarske u Sloveniju.
Austrijske vlasti objavile su da su u subotu na svojoj strani zaustavile 43 izbjeglice iz Iraka i Sirije koje su ušle iz Slovenije. Uvođenje strože kontrole granice najavile su i Slovačka te Nizozemska. I Finska će "pojačati" kontrole na granici sa Švedskom, objavio je ministar unutarnjih poslova Petteri Orpo. Objasnio je da je situacija izmakla kontroli nakon što je 1600 tražitelja azila prešlo granicu u samo nekoliko dana. No, Finska poručuje da zasad ne razmišlja o potpunoj kontroli granice.
>> Njemačka ukida schengenski režim i ponovo uvodi graničnu kontrolu
Dolazit ce I dalje , sve dok ih EvropskI ljevicari budu bocekivali sa osmijehom na licu i parolama dobrodoslice