Novi grčki ministar financija Yanis Varoufakis probudio se danas, trećeg dana nakon što je prisegnuo u novu vladu mladih grčkih revolucionara, sjeo na svoj motocikl Yamaha 1200cc i odjurio na posao. Prvo je svratio do premijera Alexisa Tsiprasa, da porazgovaraju prije no što obojica prime šefa Eurogrupe i nizozemskog ministra financija, prvog visokog financijaša iz EU koji dolazi na početne razgovore sa Syrizom na temu grčkog duga i nastavka reformi. Zatim je, opet na motoru, odjurio do svoga ministarstva i tu dočekao Jeroena Dijsselbloema.
Europska turneja
Rekao mu je da tzv. Trojka – tijelo sastavljeno od Europske komisije, MMF-a i Europske središnje banke koje nadgleda provođenje reformi u zamjenu za kredite – više nije dobrodošla u Grčkoj. Umjesto s Trojkom, grčka vlada razgovarat će s institucijama EU.
– Ova vlada izabrana je s pretpostavkom da će se protiviti programu pomoći. Mi nećemo ići protiv toga tako što ćemo tražiti produljenje programa – dodao je novi grčki ministar šefu Eurogrupe.
Postojeći program pomoći, kroz koji su EU, MMF i ECB dosad isplatili Grčkoj 240 milijardi eura, istječe 28. veljače i prije nedjeljnih izbora u Grčkoj plan je bio da grčka vlada zatraži produljenje tog programa te da Grčka potom dobije oko 7 milijardi eura u obliku sljedeće tranše. Bez takvog produljenja Grčka neće imati novca da otplati rate duga koje joj stižu već u ožujku (4,3 milijarde eura) te u srpnju i kolovozu (6,5 milijardi eura). Ne plati li dospjele dugove, Grčka će formalno ući u ogluhu, odnosno bankrot.
No Yanis Varoufakis nije samo netipičan ministar financija po činjenici da na sastanke dolazi na opakom crnom motociklu. Netipičan je i po tome što ga nije briga za sljedeću tranšu pomoći.
– Ne želimo tih 7 milijardi eura. Želimo sjesti i ponovno razmisliti o cijelom programu – rekao je ministar Varoufakis u intervjuu za New York Times.
Današnji posjet šefa Eurogrupe Ateni označio je početak pregovora o promjeni uvjeta međunarodnog programa pomoći Grčkoj. Ili ga je barem tako opisala grčka vlada u priopćenju. Nakon razgovora s Dijsselbloemom, grčki ministar financija sljedeći će tjedan posjetiti London, Pariz i Rim te razgovarati s ministrima financija i investitorima iz londonskog Cityja. No Dijsselbloem je danas grčkom ministru prenio poruku koju ponavljaju i Njemačka i EU: mora se poštovati ono što je dosad dogovoreno između Grčke i EU. A na pitanje je li moguće održati “Europsku dužničku konferenciju”, kakvu traži Syriza s ciljem otpisa grčkog duga, Dijsselbloem odgovara niječno.
Imamo zajednički interes
– To već imamo, zove se eurogrupa – rekao je Nizozemac.
Na konferenciji za novinare u Ateni šef Eurogrupe trudio se biti pozitivan i pomirljiv, naglasio je da “dijelimo zajednički interes s Grčkom”, ali i dodao da unilateralni potezi nisu korak u pravom smjeru. Mislio je na moguće unilateralne poteze grčke vlade. Prije njega u Ateni se s premijerom Tsiprasom susreo i šef Europskog parlamenta Marin Schulz koji je poručio šefu Syrize da umjesto retorike koju je koristio dok je bio u oporbi sada treba pronaći “pragmatična rješenja koja će biti dobra za obje strane”.
Francuski premijer tijekom posjeta Kini izjavio je da EU mora pomoći Grčkoj da izađe iz krize, “ali istodobno Grci moraju poštivati svoje obveze jer to je način na koji EU funkcionira”.
>> Zaustavio prodaju luke Pirej i otvorio novu šansu Rijeci
Grci ce nauciti da se dugovi moraju vracati a to ce biti itekako bolno za njih . Nevidim bas nikakav razlog zasto bi europski porezni obaveznici placali njihovu rastrosnost- neka bankrotiraju , izbacit ih iz eurozone pa da vidimo kakokako ce mahat zastavama ..