Svi mogu imati stan, posao, zemlju i slobodu, a rat je negacija svih prava, kazao je papa Franjo na Glavnoj skupštini UN-a u New Yorku. Zaštitimo obitelj, brinimo se o njoj, jer o obrani obitelji ovisi naša budućnost, kazao je Franjo u Philadelphiji gdje je prisustvovao svjetskom skupu obitelji i odakle će 28. rujna ujutro otići u Rim. To deseto putovanje izvan Italije pape Franje, koji je od 19. do 28. rujna boravio na Kubi i u SAD-u, svakako je, osim što je bilo najdulje do sada, izuzetno važno. Stigao je u SAD iz Kube, a to putovanje i simbolički potvrđuje nove odnose između dviju država, a za čiju uspostavu je zaslužan upravo prvi papa Južnoamerikanac.
Franjin boravak u SAD-u uzdrmao je Amerikance, ali i Crkvu. “Budućnost Crkve, u društvu koje se brzo mijenja, zahtijeva veće sudjelovanje laika, žena i redovnica”, kazao je Franjo. Biskupi u središtu svega, već moraju biti u službi čovjeka, poručio je. Priroda, žene, djeca, pa i muškarci nemaju valjanu zaštitu zbog lošeg vladanja i mnogih lažnih prava, upozorio je Franjo u govoru u UN-u i naglasio kako su “ekonomsko i socijalno isključivanje totalna negacija ljudskog bratstva i težak napad na ljudska i prirodna prava. Siromašni su odbačeni, prisiljeni živjeti od otpada, a ti fenomeni predstavljaju ‘kulturu otpada’”.
Ukinite smrtnu kaznu, prekinite trgovinu oružja, zaštitite okoliš, pobrinite se za siromašne i promičite socijalnu pravdu, poruke su koje Amerikanci ne vole slušati, ali su ih čuli u Kongresu iz usta pape Franje. Poslije govora u Kongresu, papa Franjo je otišao na susret s beskućnicima u Washingtonu i kazao: “Ne može se naći društvenog ili moralnog opravdanja za nedostatak domova”. Kada se čuje nešto takvo svi bi se doista mogli zapitati kako to da uz toliko stanova ima i onih koji spavaju na cesti?
Papa je u Kongresu pozvao na prevladavanje sučeljavanja među strankama što paralizira vlade i vladare i otežava donošenje odluka za opće dobro. Političari na sve gledaju u crno-bijeloj tehnici. Gledanje na sve kao samo “na dobro ili zlo, ili na pravednike i grešnike”, kako je kazao Franjo, ne pomaže izlječenju rana današnjice. “Znamo da u težnji da se oslobodimo od vanjskog neprijatelja možemo biti u iskušenju da alimentiramo unutarnjeg neprijatelja. Imitirati mržnju i nasilje tirana i ubojica najbolji je način da se preuzme njihovo mjesto”, kazao je.
Franjo se u Bijeloj kući susreo s Barackom Obamom, predvodio je misu u Madison Square Gardenu, bio je u Haarlemu, nekada crnačkoj četvrti u koju bijelci nisu mogli stupiti, a u Central Parku, na Manhattanu, pozdravilo ga je 80.000 ljudi. Postao je zvijezda, a u Philadelphiji su mu pjevale zvijezde, među kojima i Aretha Franklin, kraljica soula.
>> Predsjednik čuo Papu i najavio ostavku
Ukidanje smrtne kazne,trgovina oruzjem,beskucnici itd,tesko se oni mogu civilizirati.A vise te ljudi docekalo u maloj drzavici BiH nego u Americi od 320 milijuna.Ameri samo vijeruju u novac.