Optužba da je papa Franjo lažno samilostan koju mu je vatikanska opozicija uputila ovih dana zbog reforme poništenja crkvenoga braka nema samo tu reformu za metu, nego gađa mnogo više. Točnije, izravno u Godinu milosrđa. Koju je Franjo najavio još proljetos kao izvanredni zahvat u crkveno vrijeme, koje će početi 8. prosinca ove godine i završiti 20. studenoga 2016., kako bi u Crkvu udahnuo novi dah vjerskoga života. No, što je, zapravo, milosrđe koje Franjo tako zdušno propagira?
Priča o prostitutki
Jedan od najslikovitijih odgovora na to pitanje je ono (protestantskog!) pisca Philipa Yanceya u njegovoj priči o prostitutki koja je podvodila svoju dvogodišnju kćer kako bi mogla financirati svoju ovisnost o drogi, a koju mu je ispričao prijatelj iz Chicaga koji radi s odbačenim ljudima. "Naposljetku sam je upitao je li otišla u crkvu tražiti pomoć. Nikada neću zaboraviti pogled čistog, naivnog šoka, koji je prožeo njeno lice. 'Crkva!', vrisnula je, 'Zašto bih išla tamo? Već sam se dovoljno napatila. Zbog njih bih se osjećala još gore'".
Protestanta Yanceya u toj je priči najviše potreslo to što su se žene poput ove "utjecale Isusu, nisu od njega bježale" i "što su se takve osobe gore osjećale, to su više u Isusu vidjele svoje utočište". "Je li Crkva izgubila taj dar? Očito da se odbačeni, koji su slijedili Isusa za vrijeme njegova života na zemlji, više ne osjećaju dobrodošlima među njegovim sljedbenicima. Što se dogodilo?", upitao se protestant Yancey.
Isusova baština
Odgovor dolazi sa samoga vrha Katoličke crkve, od Petrova nasljednika, pape koji je svojim gestama s početka pontifikata najavio promjenu u ophođenju i vladanju, ali vrlo brzo nakon toga i dubinski zahvat u samu srž suvremenog vjerovanja. Kao iskusni pastoralac, koji svijet nije gledao kroz prozor biskupske palače u Buenos Airesu, nego odlazio izravno ljudima u njihove ulice i kvartove, Bergoglio jako dobro zna kako suvremena Crkva izgleda u očima današnjega svijeta. Ona je, prije svega, često udaljena od stvarnih problema s kojima suvremeni čovjek živi, odnosno, točnije, svjesno od njih okreće glavu kao da ne postoje. Poput razvoda, istospolnih zajednica, uništavanja okoliša... Na pitanje "zašto danas jubilarna godina", sam Franjo odgovara "jednostavno zato što je Crkva, u ovom času velikih epohalnih promjena, pozvana snažnije davati znakove Božje prisutnosti i blizine". To znači snažno i autentično naviještati Isusa Krista, čije je milosrđe promijenilo svijet. Nije Krist svojim legalizmom ili nemilošću moralne superiornosti ili oštrine svojom pojavom promijenio svijet, nego je to učinio svojim milosrđem i ljubavlju. Dakle, opraštajući i otpuštajući grijehe, ozdravljajući ljude duhovno i tjelesno. Ostavljajući to u baštinu svojim nasljednicima, sljedbenicima kršćanima, tj. svojoj Crkvi.
Kršćani se, prema Franjinoj viziji, u svijetu trebaju prepoznavati upravo prema milosrđu i ljubavi, a ne prema prokazivanju i osudi. A čini se da danas nije tako i papa svjesno želi promijeniti sliku takve Crkve pozivajući sve odbačene da se vrate u okrilje Crkve, koja ih neće osuđivati, nego im milosrdno oprostiti i dočekati ih s ljubavlju.
>> Papine reforme na udaru 11 kardinala: To je lažna samilost
>> Papa milosrđa mijenja rigidno lice Crkve
Zabranili časopis zbog PAPE NA NASLOVNICI National Geographic u Saudijskoj Arabiji ne smije se prodavati zbog 'kulturalnih razloga'. Hehe...