Znanstvenici su otkrili najbrže računalo na svijetu. Naime, radi se o stroju vrijednom 100 milijuna dolara, koji je po prvi put u kontinuiranoj vježbi izveo bilijardu izračuna u sekundi.
Ovaj tehnološki napredak postigli su inženjeri Nacionalnog laboratorija Los Alamos i korporacije IBM, a izveli su ga na računalu koje je ranije korišteno za rad na nuklearnom oružju, uključujući simuliranje nukelarnih eksplozija.
Računalo Roadrunner dva puta je brže od IBM-ova sustava Blue Gene koje je samo po sebi tri puta brže od bilo kojeg superračunala na svijetu, izjavili su iz IBM-a.
Kako bi nam bolje objasnili brzinu računala, pokušali su nam je predočiti primjerom. Zamislimo li da svaki od šest milijardi ljudi na svijetu uzme računalo u ruke i radi pomoću njega puna 24 sata, trebalo bi im 46 godina da učine ono što računalo Roadrunner može u samo jednom danu.
Inženjeri IBM-a i Los Alamosa na stvaranju ovog računala radili su šest godina. Veličinom zauzima oko 55 četvornih metara, sadrži 91 kilometar optičkih vlakana i teži više od 226 tona. Iako je napravljen od komercijalnih dijelova, sadrži gotovo sedam tisuća dvojezgrenih procesora te 80 terabajta memorije.
- Računalo je brzinski demon. Pomoću njega moći ćemo riješiti velike probleme - rekao je Thomas D'Agostino, šef Administracije za nacionalnu nuklernu sigurnost u Washingtonu.
Superračunalo bi također moglo imati širok spektar drugih aplikacija u civilnom inženjerstvu, medicini i znanosti, od razvoja biogoriva i konstruiranja automobila s manjom potrošnjom goriva do pronalaženja raznih terapijskih lijekova i pružanja usluga financijskoj industriji.
(I.Vi)