Još dok su studirali, obišli su više od 60 zemalja svijeta, radili su u njima, učili ili sami podučavali druge. Nisu bili još samo, šale se, na Antarktici. Nudili su im svijetlu budućnost, doktorate i dobro plaćene poslove u Norveškoj, Belgiji, SAD-u, Njemačkoj...
Raditi za sebe, a ne za druge
No, oni su šokirali sve, pa čak i vlastite roditelje. Boris Rauš, Iva Soldo, Bruno Bušić i Marko Ćilimković vratili su se u svoj Osijek i u njemu pokrenuli vlastiti posao. I ne smatraju da im je zbog toga budućnost “crnja”. Otvorili su IT tvrtku Bamboo Lab u kolovozu 2014., a danas rade s klijentima na dva kontinenta.
– Radio sam tada u jednoj tvrtki u Osijeku, imao siguran posao i plaću. Nudio mi se doktorat u Slovačkoj na odjelu za mobilnu robotiku, s prilikom za usavršavanje u Japanu. No, u meni se probudio poduzetnički duh – kaže 27-godišnji Boris, magistar inženjer računalstva. Iste su struke i Bruno i Marko.
– Bili smo neprestano u inozemstvu i odjednom se vratili doma, no nismo vidjeli neku prepreku u tome što pokrećemo posao u Hrvatskoj – domeće Iva, magistrica ekonomije. Sva su im ta putovanja, kaže, omogućila ulaze na strana tržišta, a drukčiji su upravo po tome što stečena znanja žele primijeniti u svojoj zemlji. Ionako iz ureda u Osijeku rade za cijeli svijet. Probili su se na tržište širom Europske unije, a u pohodu su i na američko. Plašili su ih birokracijom, no tvrtku su otvorili za sedam dana. Najdulje je trajalo – prihvaćanje imena.
Specijalizirani su za web aplikacije i digitalni marketing. Izrađuju oglase na Facebooku, a potpisuju i internetsku stranicu Zdenka sira.
– Studentima se na fakultetima ne usađuju ideje da mogu pokrenuti svoj posao, nego je normalno da rade za nekoga drugoga. Mi smo željeli raditi za sebe – rezimira Marko.
– Staro je razmišljanje da se trebamo negdje zaposliti i ostati tamo zauvijek – nastavlja Bruno. No, poduzetništvo je u Hrvatskoj, slažu se i oni, prilično riskantno, bez sigurnosti. I tu je problem, uvjereni su, u stavu.
U timu i sedam studenata
– Mladi odmah očekuju plaću od 5000 kuna samo zato što su magistri. To je u redu ako su za vrijeme studiranja radili dvije-tri godine. Ja to ne očekujem – govori Iva.
– Svi bi željeli otići van i biti menadžeri, ali to zahtijeva vrijeme i sposobnosti – poručuje Boris.
Iako ambiciozni, svjesni su da mladi poduzetnici prije svega moraju čvrsto stajati na zemlji.
– Dosta firmi postigne nagli rast pa stane i propadne. Stabilniji pristup i lagana gradnja puno je bolji put – složni su naši sugovornici.
Njih je četvero stalno zaposleno u Bamboo Labu, a u timu je još sedam studenata koji rade na studentske ugovore.
>>Na tržištu se natječemo s Appleovim proizvodima: Dokazali smo da se posao može razviti i u Hrvatskoj
svaka cast,bravo