Što se krije iza pojma "Internet of Things", je li riječ o hypeu ili smo na pragu tehnološke revolucije, koji su izazovi izgradnje rješenja - na ta su pitanja jutros na predavanju u sklopu tehnološke konferencije WinDays14 pokušali odgovoriti Petra Korica-Pehserl i Roman Miler iz Microsofta Hrvatska.
Jedna od svrha IoT-a je da nam pomogne u svakodnevnim stvarima. Stoga imamo pametne hladnjake, uređaje koji nadziru temperaturu i slično. O IoT-u se govori baš danas jer postoje i tehnologija i potražnja. Kupcima su takvi sustavi privlačni jer im mogu donijeti uštede, povećati komfor i efikasnost, poboljšati korisničke usluge, mogu pozitivno utjecati na ekologiju i slično. S druge strane, tu je i tehnologija koja sve to danas omogućuje - mobilni internet IPv6, cloud, big data...
Korica-Pehserl i Miler zaključili su da postoji više izazova s kojima se suočavamo kod IoT-a. Tu je, kao prvo, izbor hardverske platforme - uređaji se razlikuju po veličini, cijeni, potrošnji struje, načinu spajanja na internet i kvaliteti. Osim toga, tek nam ostaje vidjeti koji će se poslovni modeli probiti. Izgradnju rješenja komplicira i nepostojanje standarda. Kao primjer Miler je naveo Microsoftov kampus u Redmondu, koji ima 300.000 senzora koji šalju 500 milijuna transakcija na dan, a nisu svi istih proizvođača.
Tu je i nezaobilazno pitanje privatnosti, jer senzori prikupljaju neke vrlo vrijedne podatke, kao i neki sociološki aspekti. Na nosive uređaje već se gleda i s modnog aspekta i proizvođači moraju nuditi uređaje koje netko doista želi nositi.
>> Mladom bračnom paru 40.000 kuna za aplikaciju za hotele
>> Chappell: Javni oblaci nisu pitanje sigurnosti, već povjerenja