Australski znanstvenici su u ličinkama buba otkrili probavne enzime koji mogu razgraditi polistiren. Polistiren je plastika u širokoj upotrebi diljem svijeta, od pribora za jelo do kutija za CD-e, a njegov najpoznatiji oblik je stiropor. Rezultati istraživanja objavljenog u časopisu Microbial Genomics ukazuju na potencijalnu novu opciju za recikliranje plastičnih proizvoda.
Radi se o ličinkama Zophobas morio, poznatima i pod imenom supercrvi. Mogu narasti do pet centimetara duljine,a koriste se kao hrana za ptice, gmazove, pa čak i za ljude u nekim dijelovima svijeta. Znanstvenici sa Sveučilišta u Queenslandu podijelili su svoje crve u tri skupine, kontrolnu koja nije jela ništa, jednu koja je jela stiropor i jednu koja je jela mekinje, te su ih promatrali tri tjedna.
Ličinke koje su jele stiropor uspješno su prošle kroz sve životne stadije, no manje su se udebljale nego kontrolna skupina te su imale problema sa crijevnim mikrobima. Dakle, iako mogu preživjeti s ovakvom prehranom, situacija je za crve daleko od optimalne, stoga znanstvenici rade na pronalaženju rješenja koje bi ih zaobišlo, prenosi Guardian.
Autori predlažu da se pronađe način za upotrebu enzima Zophobas moria u procesu dekompozicije polistirena koji ne uključuje žive životinje. Rade na tome da otkriju koji enzim najučinkovitije razgrađuje plastiku te kojeg je najlakše masovno proizvesti u laboratorijima. Nakon što enzimi razgrade plastiku, drugi mikrobi mogu tu sirovinu koristiti za proizvodnju bioplastike ili drugih kemijskih spojeva.
A kada ti crvi pojedu nečiju fasadu bit će frke !