Teoriju o brzini svjetlosti koju je postavio renomirani fizičar Albert Einstein pobila je skupina nizozemskih znanstvenika.
Albert Einstein nije bio veliki ljubitelj kvantne teorije, a ne vole je pretjerano ni znanstvenici s Delft University of Technoglogy, tvrdeći da objekti imaju odrđene efekte jedni na druge bez obzira na njihovu međusobnu udaljenost.
Novi dokazi protiv Einsteinove teorije
U novom istraživanju autori su demonstrirali da su elektroni koji se nalaze u dva različita dijamanta udaljena 1.3 kilometra jedno od drugog neprimjetno i brzo povezeni kroz emisije fotona u oba dijamanta.
Znanstvenici su izveli eksperiment više od 200 puta kroz 18 dana i dokazali da Einsteinova teorija nije posve točna.
– Imamo dva laboratorija, jedan u zgradi za fiziku, a drugi na kampusu u Institutu gdje je i reaktor – rekao je Bas Hensen, voditelj istraživanja i postdoktorand na Sveučilištu. Dodatno je pojasnio da velika udaljenost između objekata jamči da se niti jedan od detektora ili elektrona ne može međusobno povezati tijekom vremena u kojem su se mjerenja odvijela, čime je isključena ranija teorija sustava lokalnih rupa.
Hensen je također rekao da je njihov tim također uspio izbliza detektirati rupu u njihovu radu koji sadrži mjerenje isprepletenih parova. Einstein je 1905. postavio specijalnu teoriju relativnosti koja se odnosi na kretanje bilo kojeg objekta u prostoru. Slučajem postavlja da se efekti ubrzanja i gravitacije mogu ignorirati. Tada su ljudi vjeovali da svjetlost može putovati kroz kanale, jednako kao i zvuk, kroz ocean ili druge valove. Vjerovali su da je taj medij eter, univerzalna supstanca koja je manje uhvatiljiva od zraka.
Einstein je 1935. zajedno s Borisom Podlskyim i Nathanom Rosenom napisao famozni rad kojim tvrdi da kvantna mehanika ne može biti smatrana konačnom teorijom. Rekli su da postoje neke skrivene varijable koje još nisu otkrivene te da ako budu otkriveni, teorija će dobiti konkluziju.
Zatvaranje svih rupa
U novoj studiji, međutim, dokazano je da su čestice u svemiru ipak međusobno isprepletene te da utječu jedna na drugu bez obzira na njihovu međusobnu udaljenost.
Brojni znanstvenici pokušavali su otkriti rupe u teoriji uz pomoć moderne tehnologije, no to je pošlo za rukom tek ovoj skupini znanstvenika, piše TechTimes.
– Ovo je prvi puta da više ne postoje nedoumice ni rupe u sustavu otkad postoji eksperiment, a mi i dalje možemo utvrditi nevidljive veze između elektrona: prvi Bell test bez rupa, rekao je Hensen.
Članak je tako loše napisan ili preveden, nepovezan do besmisla. Morat ću potražiti izvornik da bih mogao razumjeti o čemu se radi, a ne samo da Einstein nije bio u pravu.