POVIJESNI TRENUTAK

NASA-in rover uspješno je sletio na Mars: Poslao prve fotografije s planete

Foto: NASA
1/8
18.02.2021.
u 21:55

Perseverance je peti rover koji je uspješno završio putovanje od Zemlje do Marsa.

NASA-in rover Perseverance uspješno je sletio na Mars, što označuje početak višegodišnje potrage za dokazima drevnog mikrobiološkog života na Crvenom Planetu. Sletio je oko 21:58 po srednjoeuropskom vremenu. 

Tijek događaja: 

22:13 - NASA je objavila snimku trenutka sreće i oduševljenja u kontrolnoj sobi kad je rover Perseverance sletio na Mars. 

 

21:58 - NASA-in rover Perseverance uspješno je sletio na Mars, Sletio je oko 21:58 po srednjoeuropskom vremenu. Po sletanju Rover je počeo slati prve slike s Marsa. 

VIDEO: NASA-in rover uspješno je sletio na Mars:

Višedijelna svemirska letjelica koja ulazi u atmosferu Marsa brzinom od 12.000 milja na sat, morala je savršeno izvesti kompleksnu seriju manevara i usporiti pri spuštanju kako bi izbjegla površinske opasnosti i lagano postavila rover na svojih šest kotača. 

Proces uključuje rizično otvaranje padobrana pri nadzvučnoj brzini i "Sky Crane", dron na raketni pogon koji se treba odvojiti od svemirske letjelice, odletjeti do mjesta za slijetanje i sigurno spustiti rover na tlo prije nego se i sam sruši na površinu Marsa na sigurnoj udaljenosti od Perseverancea.

Foto: NASA

21:49 - Rover je ušao u atmosferu Marsa. 

21:46 - Rover šalje signale NASA-e što je jako dobar znak. Podsjećamo, u ovom trenutku Rover sam kontrolira svoj ulazak u atmosferu i slijetanje. 

21:36 - Rover je 20 minuta udaljen od atmosfere Marsa. 

21:25 -  Kontrolna soba misije 'Mars 2020' podsjeća da je moguće da će izgubiti kontakt s Roverom, no to ne znači da neće sigurno sletjeti na Mars s obzirom na to da je rover može kontrolirati svoje slijetanje

NASA-in inženjeri to nazivaju 'sedam minuta terora' jer ne mogu pomoći Roveru u tom trenutku s obzirom da je komunikacija između rovera i NASE zbog udaljenosti u zakašnjenju od 11 minuta. 

21:01 - Rover bi se trebao spustiti na mjestu na kojem do sad NASA nikad nije pokušala - krater Jezero. 

Krater je posebno intrigantan znanstvenicima jer postoji mogućnost da je prije 3,9 milijardi godina postojao život s obzirom da je tamo bilo jezero. Allen Chen, inženjer u sustavu slijetanja rovera, istaknuo je kako je to vrlo opasno mjesto za spuštanje s obzirom na površinu tog područja s obzirom na pješčane dine, strme litice i male kratere. 
 

Foto: NASA/JPL-Caltech

20:41 - Zbog epidemioloških uvjeta ovo spuštanje odrađuje se u nikad prije viđenim uvjetima. Na projektu radi više od tisuća zaposlenika NASA-e, preko 60 tvrtki, te brojni znanstvenici diljem svijeta. 

Foto: NASA

20:21 - Rover se u ovom trenutku nalazi 9 000 kilometara od Marsa. 

20:19 - Prijenos uživo prati čak 618,177 osoba. Očekuje se kako bi ta brojka mogla porasti kako se bliži spuštanje rovera. 

20:15 - Prema predviđanjima znanstvenika, završni dio spuštanja na Mars trebao bi početi oko 20:15 prema srednjoeuropskom vremenu.  Zbog toga NASA će početi s prijenosom uživo.  

Foto: NASA

19:47 - NASA je na društvenim mrežama objavila video ilustraciju kako bi, ukoliko sve bude u redu, trebalo protječi spuštanja rovera. 

 

18:11 -  Danas je taj dan - navode iz NASA-e i upozoravaju da najopasniji dio puta upravo će biti posljednjih sedam minuta puta. 

 

17:08 -  U NASA-inu Jet Propulsion Laboratory, istraživačkom i razvojnom centru američke svemirske agencije, radi Sarah M. Milkovich, planetarna geologinja hrvatskog podrijetla. S njom je razgovarao novinar Večernjeg lista Zoran Vitas. 

– NASA trenutačno radi na slanju ljudi na Mars 2030-ih godina. Osobno radim na robotskoj letjelici kojom čovjek može istražiti daleko više mjesta u Sunčevu sustavu nego ikada prije. Svemir doista jest vrlo opasno mjesto, kaže Sarah upućujući nas na temeljni dokument NASA-e u kojem je istaknut i zakon iz 2010. godine koji su podržali i republikanci i demokrati.

Više pročitajte OVDJE

17:00 - Misija "Mars 2020", pokrenuta krajem srpnja s Floride, uključuje najveće vozilo ikad ondje poslano. Stvoreno je u NASA-inom laboratoriju za mlazni pogon, teži tonu i ima robotsku ruku duljine dva metra. Opremljeno je s 19 kamera i dva mikrofona za snimanje marsovske zvučne kulise.  Ako stigne netaknut, Perseverance će biti tek peti rover koji je uspješno završio putovanje od Zemlje do Marsa. Svi su američki. Prvi je bio Pathfinder 1997. godine, a posljednji, Curiosity, još je aktivan. 

Prošli tjedan je kineska letjelica Tianwen-1 stigla u Marsovu orbitu i nada se da će svoj rover spustiti na planet u svibnju.   Perseverance bi u četvrtak oko 21:55 sati po srednjoeuropskom vremenu spustiti svojih šest kotača na predviđeno sletište na Marsu koje znanstvenik NASA-e Ken Farley opisuje "spektakularnim". 

Krater Jezero, nazvan tako po jednom selu u Bosni i Hercegovini, bazen je širine 45 kilometara i nalazi se na Marsovoj sjevernoj polutci. Razmatrao se kao sletište i za ranije misije, ali se do sad smatralo da bi na njega bilo preteško sletjeti. 
 

Ključne riječi

Komentara 41

Avatar patkovic
patkovic
20:30 18.02.2021.

treba tu okačit anketu da se vidi koji postotak publike vjeruje u to

GE
geler203
19:30 18.02.2021.

Nadam se da rover ima bar 4K kamere i u boji jer to imaju i najslabiji mobiteli a ne one njihove crno bijele fotke koje nam konstantno serviraju.

FI
Fizt
22:25 18.02.2021.

hollywood industrija

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije