Nakon što je Velika Britanija u jeku afere oko trovanja bivšeg dvostrukog agenta Sergeja Skripala odlučila protjerati 23 ruska diplomata tvrdeći kako se radi o ruskim obavještajcima, na odgovor iz Moskve nije trebalo dugo čekati. Kremlj je najavio kako će odgovoriti istom mjerom te protjerati britanske diplomate iz Rusije.
Listu će odobriti Putin
– Protjerivanje će se ubrzo dogoditi. I to je riješeno, no jasno vam je da ćemo kao pristojni ljudi prvo poslati odgovor Britancima – ustvrdio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ne navodeći koliko će britanskih diplomata dobiti nalog da napuste zemlju. Prema navodima glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova, listu britanskih diplomata koji će biti protjerani priprema rusko ministarstvo vanjskih poslova, no konačnu odluku donijet će predsjednik Vladimir Putin.
U isto vrijeme dok se odnosi između Londona i Moskve urušavaju, Rusija je simbolički najavila još jedan potez koji neodoljivo podsjeća na suparništvo Istoka i Zapada tijekom hladnog rata. Svemirsku utrku.
Naime, Moskva je objavila kako pokreće vrlo ambiciozan program osvajanja Marsa, a prva bi letjelica bez ljudske posade prema Crvenom planetu trebala krenuti već sljedeće godine.
– Planiramo misije bez, ali i s ljudskom posadom. Prva misija na Mars kreće tijekom 2019. godine – ustvrdio je Putin.
No osvajanje Marsa nije jedini ruski svemirski cilj.
U tijeku je i program istraživanja Mjeseca kojim se žele ispitati područja oko Mjesečevih polarnih regija.
Opsežan svemirski program
Naši svemirski stručnjaci i inženjeri definiraju putanju tako da letjelica sleti u polarnoj Mjesečevoj regiji jer postoje osnove da tamo nađemo vodu.
Na Mjesecu će se obavljati istraživanja, ali to će biti i svojevrsna odskočna daska za istraživanje dubljeg svemira – ustvrdio je Putin. Inače, novi ruski svemirski program izuzetno je ambiciozan. Uz letjelicu koja sljedeće godine kreće k Marsu, u pripremi za 2019. je i letjelica koja će sletjeti na Mjesec. Stalnu postaju na Mjesecu bez ljudske posade planiraju postaviti do 2023. godine, dok bi negdje između 2040. i 2050. godine postavili i stalnu svemirsku postaju s ljudskom posadom na Mjesečevoj površini.
Istraživanje svemira bilo je vrlo aktivno u drugoj polovici prošlog stoljeća, ne samo zbog testiranja novih tehnologija već i zbog prestiža u odnosu na “drugu stranu”. Iako su tadašnji Sovjeti u početku imali primat poslavši Gagarina kao prvog čovjeka u svemir, SAD je preuzeo vodstvo, a njegovi su astronauti prvi hodali po Mjesecu.
Pogledajte nove fotografije Marsa koje je objavila Nasa:
Ići će Rusi na Mars ko što ćemo mi biti Švicarska,predizborna obećanja nemaju granica.