Američki i ruski astronaut, koji su se u četvrtak uspjeli prizemljiti nakon kvara na Sojuzu, pronađeni su i u dobrom su stanju, objavile su agencije, pozivajući se na NASA-u i Roskosmos.
Američki i ruski astronaut Nick Hague i Aleksej Ovčinjin uspješno su se prizemljili na području Kazahstana nakon što je njihova raketa pretrpjela kvar ubrzo nakon lansiranja s Bajkonura.
Haguea i Ovčinjina, koje je Sojuz trebao prevesti na Međunarodnu svemirsku postaju, pronašli su spasioci u Kazahstanu, objavio je izvor iz Roskosmosa.
"Astronauti su živi, prizemljili su. Pronađeni su i trenutačno ih se prevozi" u Djezkazgan, kazahstanski grad najbliži kozmodromu Bajkonuru i mjestu prinudnog slijetanja.
WRAP-UP:
— RT (@RT_com) 11. listopada 2018.
- Russian Soyuz rocket carrying 2 crewmembers to ISS suffered booster malfunction during launch
- Onboard were cosmonaut Alexey Ovchinin and Nick Hague of NASA
- The third passenger place was reserved for cargo
- Both crewmen alive and unhurt https://t.co/ebGBVHf3LN pic.twitter.com/hgqaWFrzDt
"U trenutku polijetanja svemirskog broda Sojuz MS-10 dogodila se neočekivana situacija. Aktivirani su sustavi spašavanja, raketa je aterirala u Kazahstanu", objavila je NASA na Twitteru.
Izvor iz ruske svemirske agencije, koji citira list Ria Novosti, dodao je da dvojica muškaraca nisu ozlijeđena.
Sojuz je trebao prevesti američkog i ruskog astronauta do Međunarodne svemirske postaje gdje su trebali ostati šest mjeseci, no po prvim informacijama zakazali su motori rakete, oko dvije minute nakon polijetanja.
"Problemi s raketom, 2 minute 45 sekundi", rekao je savršeno mirnim glasom Aleksej Ovčinjin tijekom prijenosa lansiranja uživo.
"Došlo je do problema s motorom, nekoliko sekundi nakon odvajanja gornjeg dijela rakete", kazali su komentatori NASA-e koji su prenosili polijetanje.
"Hvala Bogu, živi su", komentirao je glasnogovornik ruskog predsjednika Dimitrij Peskov.
Prema NASA-i, raketa se vratila na Zemlju "balističkom putanjom", odnosno slobodnim padom.
Rusija je u međuvremenu obustavila pripreme za sva lansiranja Sojuza.
Sojuz je jedna od najstarijih raketa ali i jedna od najsigurnijih, piše BBC i dodaje da su astronauti sigurno primijetili da nešto nije u redu jer su osjećali da se nalaze u bestežinskom stanju u trenutku kada su trebali biti snažno potisnuti natrag na sjedala.
Sigurnosni sustavi testirani su i spremni na ovakve situacije, ali sigurno se radilo o vrlo neudobnom putu natrag na Zemlju i astronauti su morali iskusiti vrlo jake gravitacijske sile, ocjenjuje BBC.
Trenutačno se vode rasprave o aktualnom stanju ruske industrije i mogućnosti da održi standarde. Kakav god bio rezultat, ovaj događaj samo će nahraniti strahove i potaknuti SAD da udvostruči i napore da ubrza razvoj novog raketnog sustava koji bi trebao imati premijeru sljedeće godine.
LIFTOFF! Shooting into the sky at 4:40am ET, the Soyuz rocket carrying @AstroHague and Alexey Ovchinin leaves Earth on a four-orbit, six-hour journey to the @Space_Station. Watch: https://t.co/BjMDNrNorR pic.twitter.com/0Cfm0Uu2Jx
— NASA (@NASA) 11. listopada 2018.
Da je američka zakazala bilo bi već dvadeset komentara ruskih podguznih muha.