National Geographic Channel prati vrhunske znanstvenike iz laboratorija primijenjene fizike “John Hopkins” koji suradjuju sa NASA - om na povijesnom putovanju sve do ruba našeg Sunčevog sustava - kako bi po prvi puta snimili slikovni zapis Plutona, tog “patuljastog planeta”, toliko misterioznog i neistraženog. Čak nam ni moćne leće Hubble-ovog teleskopa ne mogu otkriti kako doista izgleda. Pluton bi mogao biti ključ za otkrivanje tajni naše galaksije!
Svijet sa velikim nestrpljenjem očekuje da vrhunski napredna letjelica New Horizons završi svoje putovanje 14. srpnja i donese odgovore na neka najvažnija pitanja o tome kako se sunčev sustav razvio i naposljetku, kako je nastala naša planeta.
Premijerom 14.srpnja u 21:55 , specijal “Susret s Plutonom” detaljno prati ovaj ambiciozni projekt od početka do kraja, te nas uvodi u poslijednje sate putovanja koje traje već 9 godina.
“Ako ste me vidjeli u emisijama kao što su “Brain Games”, znat ćete koliko me mogu inspirirati i motivirati čuda svemira kao i tehnologije pomoću kojih ga otkrivamo” - tvrdi Silva “ Na rubu smo fantastičnih otkrića o najudaljenijem dijelu Sunčevog sustava”
Tjekom 2006. godine, New Horizons odletio je na raketi sa rta Canaveral na Floridi, kako bi započeo svoje putovanje od 4 milijarde kilometara. Jureći kroz svemir brže od bilo kojeg predmeta kronstruiranog od strane čovjeka, te leteći oslobođeno od zemljine gravitacije - New Horizons odletio je dalje od Marsa, pored velikih
plinovitih divova poput Jupitera, naprijed prema svom cilju, prema planeti veličine Aljaske... 14. srpnja 2015. kada letjelica stigne do Plutona, projurit će oko njega brzinom od 14 kilometara u sekundi, bez zaustavljanja. Let oko Plutona trajati će manje od 2 sata, te će za to vrijeme letjelica moći snimiti Pluton, ucrtati površinu, analizirati atmosferu, i ispitati geološke karakteristike površine. Pri brzini kojom New Horizons putuje, i najmanja greška u računanju mogla bi prouzročiti katastrofalne poslijedice, no znastvenici se nadaju će misija biti uspješno izvršena.
Vođa misije Dr. Alan Stern, veteran NASA - inih misija, komentira: “Većina članova ovog tima radilo je na ovom projektu veći dio svojih karijera. Kada uložite toliko truda i vremena u projekt, ogromno je uzbuđenje biti na Plutonovom pragu”
Signalima koji putuju između letjelice i tima na Zemlji potrebno je 4 i pola sata da prijeđu put od 4 milijarde kilometara, što znači da će nakon mnogih godina preciznih priprema, letjelica New Horizons izvršiti svoju poslijednju zadaću – snimiti dosad neviđene fotografije “patuljastog planeta”.
Dok New Horizons šalje podatke na zemlju, Jason Silva pomaže gledateljima da shvate sva događanja, objašnjavajući proces cijelokupne misije kao i korijene naše fascinacije Plutonom;
Kada smo ga prvi put otkrili?
Zašto je Walt Disney bio toliko inspiriran planetom da je po njemu nazvao jednog od svojih najpoznatijih likova?
Zašto je Međunarodna Astronomska zajednica odlučila Plutonu oduzeti status planeta - i zašto je mnoge to uzrujalo?
Iako je završetak i sveopći uspijeh misije New Horizonsa još uvijek nepoznat, MISIJA PLUTON jedan je od NASA- inih najizazovnijih, najambicioznijih i najrizičnijih pothvata do danas, čime je NASA jasno dala do znanja kolika je važnost Plutona za daljnja istraživanja svemira.
“Susret s Plutonom” producira Bigger Bang Communications za National Gographic Channel, izvršni producent specijala je Iain Riddick.