Svi imaju drukčiju priču o svom početku u svijetu inovacija. Baš kao i brojni inovatori prije njih. Neki su kucali na vrata velikih tvrtki još kao studenti i nudili im rješavanje problema s rashlađivačima koji se previše griju. Drugi su od oca naslijedili problem koji su morali riješiti dokraja, a neki su pak pošli putem za koji nikada nisu mislili da hoće. Mimo plana i diplome za koju su se školovali.
No, na kraju su završili na istoj destinaciji, 13. sajmu inovacija u Londonu, koji je završio prošle nedjelje i donio im golem uspjeh. Hrvatski inovatori s devet inovacija najnagrađivaniji su izumitelji na tom velikom skupu mozgova, a rezultat dugogodišnjeg truda, predanog rada i mozganja, nadaju se, bit će milijunski poslovi i otvaranje radnih mjesta u novim tvornicama koje će se graditi za proizvodnju njihovih izuma.
Pronaći problem
Trideset nagrada u trideset godina. Tako bi se najkraće mogla ispričati priča Slobodana Rajića, inovatora koji je zagazio u sedmo desetljeće. U Londonu je nagrađen Zlatom medaljom za svoj izum “Gumeni cestovno-željeznički prijelaz”. U godinama koje su iza njega riješio je brojne probleme.
– Kucao sam na vrata tvrtki, predstavljao se kao mladi inovator i pitao ljude imaju li problem koji treba riješiti. Ideje sinu mnogim ljudima, no najveći problem je kako doći do problema. Primjerice, žene se ljute kada muškarci ne spuste dasku na WC školjci. E, treba netko riješiti i taj problem – objašnjava inženjer strojarstva svoju motivaciju.
Njegovim izumima koriste se brojne domaće tvrtke, a plan je i da se za proizvodnju najnovijeg izgrade pogoni na hrvatskom tlu kako bi se inovacija proizvodila i izvozila na tržište. I Londonci su zainteresirani da se guma za željezničko-cestovni prijelaz proizvodi i u Engleskoj.
Naši su inovatori dobili 13 nagrada. Naljepnica koja štiti od štetnog zračenja mobitela zvana Nesu card uskoro će na tržište diljem svijeta. Osmislili su je umirovljenici Slavko Lauš i Jurica Mavrović, koji su se godinama pitali kako zaštititi svoje unuke od zračenja suvremenih uređaja, posebice mobitela. Nesu smartphonecard već se sada koristi u 12 zemlja svijeta, od Amerike do Malezije. Britanci su zainteresirani za distribuciju samo našeg proizvoda, a hvale ga i Rusi i Austrijanci.
Zlato i platina
– Načelo rada Nesu carda je jednostavno. Usredotočujemo se na čovjeka i njegovo zdravlje, ne na mobitel. I u tome je bit. Čipova koji sprečavaju zračenje ima na tisuće u svijetu, no nitko se nije sjetio stabilizirati energetsko polje oko čovjeka, koje se negativno poremeti samim stajanjem u blizini mobitela. Ideja je naših izumitelja bila da pođu od čovjeka, a ne mobitela – objašnjava Dražen Vulama, direktor tvrtke Presencia koja je prepoznala potencijal izuma umirovljeničkog dvojca. Sajam inovacija pokazao je da velik potencijal čuči i u kozmetičkoj industriji, a to potvrđuje i činjenica da su na e-mail male obiteljske tvrtke Cozmel već stigle poslovne ponude.
– Melli cream krema je u kojoj je ostvaren inovativni pristup. Melli cream je spoj matične mliječi iz košnice s uljima maline, a namijenjena je zreloj koži – kazala je inovatorica Melita Pavlek Moćan nagrađena Zlatnom medaljom.
A zlato i platinu za još jedan uspjeh u kozmetičkoj industriju dobili su Ivana i Roberto Legović za inovaciju Detox-Destress Lavander, najnagrađivaniji inovatori sajma. Svoj biznis s ovim proizvodom za početak razvit će s lancem kruzera s kojim već pregovaraju, a uskoro očekuju i prve ugovore. Pravo iznenađenje u izlogu male londonske željezarije doživio je Roman Krunić kada je među izloženim strojevima ugledao svoju Roto rašpu. Ideju je počeo razvijati još davno njegov otac, a kada su ujedinili obiteljske snage, inženjerske i marketinške, prvi patent obitelji Krunić plasiran je na tržište.
– Riječ je o univerzalnom alatu za ručne rotacijske kutne brusilice koji služi za obradu drveta. Naš je cilj podignuti proizvodnju do 30 posto kako bismo zapošljavali – kazao je Krunić. I obitelj Žiljak je predstavila svoj izum. Otac i dvije kćeri uvjereni su da će njihova inovacija postati standard u vojnoj i sigurnosnoj industriji. Lopovima i teroristima bit će puno teže kada izum “Infraredesign maskirna uniforma – dualni dizajn na tekstilu i koži” uđe u primjenu.
Veliko otkriće
– Zapravo je riječ o velikom otkriću iz kojega će se razviti brojni izumi. Sada je u Londonu osvojilo nagradu za vojnu i policijsku odoru i antiteroristički program, a funkcionira tako da je, ako se netko lažno maskira, moguće ga prepoznati na kamerama jer kamere mogu zabilježiti da unutar te uniforme ne postoji obilježje koje bi stvarni pripadnik te jedinice trebao imati, poput grba ili slično – objasnila je predstavnica tima obitelji, inovatorica Jana Žiljak Vujić. Tajnu o svom postignuću strogo čuvaju, a trenutačno rade i na patentu koji će osiguravati dokumente – naljepnici koja razlikuje original od kopije. Drago Ćosić osvojio je brončanu medalju za “Gorivo i zapaljivu smjesu” kao zamjenu za fosilna goriva. Na na sajmu su se predstavili i oni najmlađi. Zagrebački inovatori Ivana Filipović i Filip Gluhalić s Tehničkog veleučilišta u Zagrebu nagrađeni su srebrom za inovaciju “Iskorištavanje energije munje”.
Hrvati su izmislili i najrazornije oružje do sada... zove se Hrvatska Vlada... ni sve atomske bombe ne nanesu štete kao ona...