Osim što u RTL-ovu showu “3, 2, 1, kuhaj” ocjenjuje jela koja pripremaju kuhari amateri, Tomislav Špiček kandidatima prenosi i svoje bogato znanje i iskustvo koje je od 18. godine stjecao u najprestižnijim restoranima.
Smetaju mu pomodne novotarije
Strog, ali i pravedan je, kaže, dok ocjenjuje tradicionalna jela hrvatske kuhinje koju mu iz tjedna u tjedan serviraju natjecatelji showa.
– Radim kao kuhar profesionalac i puno puta se ulovim kako sam prestrog jer ipak su oni kuhari amateri. Ipak, neke stvari mi dosta smetaju i da sam u njihovoj situaciji, ipak bih se možda malo više informirao o tim bazičnim stvarima. Moraju znati koji komad mesa ide u saft, a koji za pečenje. Nepoznavanje takvih i sličnih stvari može me malo naljutiti – objašnjava svoje kriterije Špiček, glavni chef restorana Kaptolska klet.
Kao vrsnog poznavatelja domaće, a posebno kontinentalne kuhinje, razljutilo ga je kada je netko od natjecatelja pripremajući puricu koristio maslinovo ulje.
– Morao sam nakon toga gemišta si popiti, da me osvježi jer se i mrtvi u grobu okreću kada to vide. Postoje neki zakoni koji nismo mi izmislili, koji su tu od pamtivijeka i treba se tih pravila držati, pogotovo ako želiš kuhati po starim receptima – kaže Špiček.
Kao profesionalni kuhar poznaje i odlično se snalazi u pripremi jela svih naših regija, ali ipak kontinentalna kuhinja njegovo je carstvo.
– Rođen sam u Jablanovcu, mjestu u blizini Zagreba, i doma smo uvijek jeli kontinentalnu hranu. Svaki dan jeli su se čušpajz i variva. I da se natječem u ovakvom showu, naravno da bih se bolje snašao u zagorskoj nego u dalmatinskoj kuhinji, ali ja sam profesionalac sa 20 godina staža i nemam problema s učenjem novog. Ipak, malo mi smetaju sve te pomodne novotarije i zato sam odlučan u namjeri da do kraja svog radnog vijeka ostanem odan tradicionalnoj domaćoj kuhinji i domaćim namirnicama – odlučno kaže kuhar.
Prvo je jelo pripremio u sedmom razredu na satu domaćinstva.
– Napravio sam šnenokle, odnosno salzburške žličnjake i ajmo reći da su bile uspješne kao i kod naših kandidata koji su ih radili u jednom duelu, tak-tak – kroz smijeh će Špiček.
U njegovoj obitelji nitko prije njega nije se profesionalno bavio kuhanjem, a ljubav prema ovom zanimanju na Tomislava je prenio njegov krizmani kum.
– Moj kum je kuhar po struci, kod njega se uvijek nešto pripremalo i kuhalo i od njega sam naučio osnove. U obje familije i po maminoj i po tatinoj strani uvijek se jelo i pilo iako nisu bili bogati, ali imali su svoje domaćinstvo i uvijek se pričalo što će se sutra jesti – prisjetio se kuhar svojih početaka.
Djeca ne vole tatinu kuhinju
Uz posao mu ne ostaje vremena za kuhanje i kod kuće pa je taj posao prepustio supruzi, također profesionalnoj kuharici.
– Kći i sin su sretni zbog toga jer kad god im ja nešto skuham, kažu mi kako to nije dobro, da im mama to bolje i drukčije spremi – veli chef Špiček.
Zbog djece, 10-godišnjeg Ivana i 13-godišnje Paule, koji su trenutno u razvoju trudi se pripremati jela s puno povrća i bijelog mesa.
– Imamo malih problema naučiti ih da zavole i ribu, ali kad imam vremena, odvedem ih na plac i uzmemo ribu pa im objasnim koja je to riba, a onda doma to zajedno očistimo, oni se malo uprljaju i zbrljaju pa to skuhamo i tek onda to, ajde, pojedu. Svi smo u familiji od 120 kilograma pa nadalje, osim moje žene, i htio bih da djeca paze na težinu – priznaje Špiček. Na pitanje kako bi kod njega prošao neki vegetarijanski meni, u šali kaže: - Vegetarijanski meni bi prošao, ali samo s komadom mesa. S nestrpljenjem čeka Uskrs jer posebno uživa u pripremi uskrsnog doručka.
– Uvijek imamo domaću šunku koju radi moj tata, naravno jaja i luk te kruh koji sam pripremam.
Ne znam da li znate recept za hobotnicu na zagorski način. Čul sam da zagorci v loncu kuhaju hobotnicu i onda pečeju a na drugome kraju vrtiju odojka. Dok je odojak gotov, hobotnicu hitiju pesu a odojka pojedu. Netko bi bi to ljepše i duže ispričal ali to je ipak recept za "Hobotnicu na zagorski način"