STOP PUŠENJU

850.000 ljudi želi prestati pušiti

07.03.2002.
u 00:00

* Centar za prevenciju i odvikavanje od pušenja službeno je jučer otvorio predsjednik Mesić, koji je i osobno odgovorio na nekoliko poziva

U Hrvatskoj puši 1,2 milijuna stanovnika, među kojima je 34,1 posto muškaraca i 26,6 posto žena. Istraživanja su pokazala i to da je oko 70 posto mladih u dobi od 15 godina kušalo pušiti, a čak ih 30 posto redovito puši. Oko 90 posto novih pušača mlađe je od 20 godina. Zanimljiv je podatak da više od 80 posto ili oko 850.000 pušača izjavljuje da bi prestalo pušiti, ali ne znaju kako. Pomoć i podršku svi će imati u Centru za prevenciju i odvikavanje od pušenja koji je jučer otvoren u Školi narodnog zdravlja "Andrija Štampar". U Centru je zaposleno četrdesetak mladih liječnika, psihologa, socijalnih radnika koji na besplatnu telefonu 0800-200-037 odgovaraju na sva pitanja građana, a tko želi može se prijaviti za školu nepušenja koja će u "Štamparu" s radom početi 18. ožujka.

Centar za prevenciju i odvikavanje od pušenja službeno je jučer otvorio predsjednik Repubilike Stipe Mesić, koji je i osobno odgovorio na nekoliko poziva, rekavši da je za prestanak pušenja najvažnija osobna odluka. Sam je ušao među nepušače prije četiri godine.

- U Hrvatskoj se svake godine registrira oko 2500 novooboljelih od raka pluća, a od osam milijuna dijagnoza u godini, tri milijuna odnosi se na bolesti dišnog sustava. Centar je korak prema zdravijem životu, pomoć u promjeni stava prema pušenju, mobiliziranju društva u borbu protiv ovisnosti - istaknuo je predsjednik Mesić.

Centar je dio velike akcije "Da nepušenju" koja je u Hrvatskoj započela suradnjom Ministarstva zdravstva, australskog veleposlanstva i HRT-a, kojima su se pridružili HT, medijske kuće te Škola "Andrija Štamapar.

Ravnatelj Škole prof. dr. Stipe Orešković ističe da će kampanja biti kontinuirana, dugotrajna, konkretna i, vjeruje, korisna.

Uz pretilost i mentalne bolesti, ovisnosti su vodeći javnozdravstveni problem 21. stoljeća. Kampanjom protiv pušenja nastoji se smanjiti stopa srčanih bolesti, spriječiti nepotrebne smrti, povećati očekivano trajanje života građana Hrvatske koje je danas u prosjeku 7 godina kraće nego u zapadnoeuropskim zemljama.

- Kampanja nepušenja neće biti - kaže Orešković - za pušače agresivna i etiketirajuća, već će se temeljiti na odgovornu ponašanju pojedinca prema sebi i prema svojoj okolini. Ljudima će se pružiti informacije i preko škole nepušenja konkretna pomoć i podrška u liječenju ovinosti od nikotina. Pripremaju se i specijalni programi za bolnice i poduzeća. Ciljna su skupina, pak, djevojčice i dječaci između desete i dvadesete godine, što podrazumijeva ulazak edukacijskih programa u škole i osmišljavanje zdravog načina života među mladima.

Prvoga dana, u Centar koji će dobiti ime dr. Vladimira Hudolina, na besplatni telefon javile su se čak 263 osobe. Prema riječima australskog veleposlanika, hrvatska je javnost izuzetno pozitivno reagirala na australski spot o posljedicama pušenja koji se odnedavna prikazuje na Hrvatskoj televiziji i u još 130 zemalja.

Diana Glavina

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije