Obrana tvrdi da su snimke tajno snimljenih razgovora i nalozi suda na temelju kojih su ti razgovori snimljeni nezakonit dokaz i stoga traže da se kao nezakonit dokaz izdvoje iz spisa. USKOK, naravno, smatra drugačije. A koja je strana u pravu, znat će se u ponedjeljak, kada optužno vijeće donese svoju odluku vezano za (ne)zakonitost dokaza. No što god su odlučio, sigurno je samo da optužnica ni u ponedjeljak, a ni u dogledno vrijeme, vjerojatno do siječnja, veljače iduće godine, neće postati pravomoćna, jer će strana koja ne bude zadovoljna odlukom suda imati pravo žalbe, o kojoj će odlučivati Visoki kazneni sud (VKS).
Sukus je to onoga što se jučer dogodilo na zagrebačkom Županijskom sudu gdje je održano optužno vijeće u aferi Janaf. Riječ je o aferi koja je svojevremeno dobro uzdrmala političku scenu, a zbog te afere se politička scena trese i danas jer je Dragan Kovačević, nekada predsjednik uprave Janafa, nedavno svjedočio na Antikorupcijskom vijeću u Saboru. Njegovo pojavljivanje uzrujalo je vladajuće koji su Kovačeviću osporavali moralni kredibilitet jer je USKOK-ov optuženik.
Tvrdi da je sve laž
Kovačević se jučer na optužnom vijeću nije pojavio, no zato je preko svoje odvjetnice Jelene Batarelo poslao priopćenje, u kojem je ponovio ono što govori od početka istrage protiv njega – da su USKOK-ove optužbe protiv njega lažne.
– Ova lažna optužnica došla je u fazu formalnog potvrđivanja, a iz nje su vidljive potpuno iskonstruirane pretpostavke bez ikakvih dokaza i potpuno lažne optužbe koje nemaju uporište ni u jednom pravnom aktu Društva. Tužitelj se svim snagama trudio da lažima i iskonstruiranim pretpostavkama bez ijednog dokaza sastavi ovu optužnicu... Tužitelj, da se ne bi osramotio, digao je optužnicu kao da je pisao loš kriminalistički roman... – naveo je Kovačević u priopćenju.
Osim protiv Kovačevića, USKOK je optužnicu podigao i protiv Kreše Peteka, Vlade Zorića, Damira Vrbanca, Vatroslava Sablića, Ivana Širića i Ede Seifrieda. Prema optužnici, USKOK tereti Kovačevića da je s Krešom Petekom dogovorio da će Petekovoj tvrtki Elektrocentar Petek davati poslove s JANAF-om u zamjenu za novčanu nagradu. U tom dijelu Kovačeviću su, tvrdi USKOK, pomagali Zorić, koji je bio direktor Sektora sigurnosti i zaštite u JANAF-u te Vrbanc, koji je bio direktor Sektora transporta nafte u JANAF-u. Oni su poduzimali sve što je bilo potrebno da Petek dobije poslove, a za uzvrat on im je, tvrdi USKOK, dao mito. Konkretnije, prema USKOK-u, Kovačević je od Peteka primio ukupno 6,2 milijuna kuna u gotovini, Zorić oko 550.000 kuna u gotovini, a Vrbanc ukupno oko 600.000 kuna u gotovini. Za taj novac, prema optužnici, investicije za koje je Petek bio zainteresiran završile bi u planu investicija JANAF-a, nakon čega bi on prije ostalih zainteresiranih dobio tehničku dokumentaciju i specifikacije. USKOK tvrdi da je Petek zahvaljujući svemu tome te uz pomoć Kovačevića, Vrbanca i Zorića dobio poslove s JANAF-om vrijedne 64,4 milijuna kuna.
Oduzimanje novca
Kovačević se tereti da je po sličnom modalitetu “poslovao” i s Ivanom Širićem, vlasnikom i direktorom tvrtke Cefis te Edom Seifriedom, direktorom i vlasnikom MGS grupe. Njihove tvrtke su, tvrdi USKOK, dobile milijunske poslove s Janafom, a njih dvojica zauzvrat su Kovačeviću platila stanove i automobile.
Tužiteljstvo traži da se od Vrbanca i Zorića oduzme protupravno stečena imovinska korist, dok u odnosu na Kovačevića traži da se protupravno stečena imovinska korist uzme i njegovoj obitelji.
Ma nemojte???? Snimke kao dokaz jedino naši sudovi ne priznaju i ovo traženje izuzeću je presmjesno....Ako ništa ne skrivaš i ako si radio po zakonu čemu traženje izuzeće snimki....Presmjesno