„Koliko dugo ste u Afganistanu? Je li gotovo u Iraku?”, ogorčeno je jučer upitao turski predsjednik Erdoğan Trumpa aludirajući na dugoročnu američku vojnu prisutnost u ove dvije države, nakon što je SAD od Erdoğana zatražio prekid vojne operacije u Siriji. Erdoğan je naveo da će operacija biti gotova “kada se ispuni cilj” i nije bitno koliko će dugo trajati.
Zaštićena zona
Nastavljene su žestoke borbe između kurdskih snaga i turske vojske koja je objavila da je ubijen jedan njihov vojnik. Turska vojska napreduje prema južnom dijelu sjeveroistočne sirijske regije, s otvorenim frontama na zapadu i istoku.
Turske snage, potpomognute snagama pobunjeničke Slobodne sirijske vojske, do sada su preuzele kontrolu nad 11 kurdskih pozicija i stvorile “sigurne zone” u sjeverozapadnoj regiji Afrin, u susjednoj Siriji. Kurdskoj enklavi Afrin prijeti humanitarna katastrofa. Prema izvještaju UN-a , zasad je s područja Afrina pobjeglo više od 126 tisuća civila, a očekuje se da će to učiniti još 300 tisuća stanovnika. Isto tako, UN upozorava da je više od 60 posto stanovništva potrebna hitna humanitarna pomoć jer žive u izuzetno teškim uvjetima. Prema izvorima aktivista za ljudska prava u operaciji „Maslinova grančica“ u turskim je napadima ubijeno 35 sirijskih civila. Sirijska vojska otvorila je koridor kurdskim borcima koji omogućuje borcima YPG-a da im iz Alepa upomoć u Afrin dođu tamošnji Kurdi.
Ako nas pogodi treći svjetski rat, 10 najmoćnijih zemalja imat će ključnu ulogu:
Američki državni tajnik Rex Tillerson kazao je da je SAD spreman u dogovoru s Ankarom stvoriti zaštićenu zonu u dubini od 30 kilometara unutar sirijskog teritorija. Američki potpredsjednik Mike Pence rekao je da će američke snage ostati u Siriji ne samo zbog borbe protiv terorizma nego i da obuzdaju Iran, što je i pravi cilj američke vojne prisutnosti u Iraku i Siriji.
“Moskva nas je izdala”
Nakon što je Erdoğan kazao da je Turska ranije razgovarala s Rusijom oko ove operacije i da se “Moskva složila”, zapovjednik kurdskih YPG snaga na sjeveru Sirije Sipan Hemo kazao je “da je Rusija izdala Kurde u Afrinu i prekršila dogovore koje je ranije sklopila s Kurdima”.
“Rusija je sada u savezu s okupatorom, Turskom, i na rubu rata protiv nas. Dvije su godine ruske snage bile u Afrinu, imali smo i sporazume s Rusijom, ali ona nas je izdala”, rekao je Hemo ističući kako je stav Rusije prema okupaciji Afrina pokazao da je Moskva neprincipijelna. Međutim, ministarstvo obrane Rusije odbacuje optužbe Sipana Heme te optužuje SAD da je on izazvao vojnu intervenciju i izdao Kurde. SAD je počeo osnivanje kurdske vojske od 30 tisuća vojnika koji bi trebali biti raspoređeni duž granice s Turskom.
A može se i reći da je ovo indirektni sukob između dviju NATO zemalja Amerike i Turske.