Proračunski manjak i ostale negativne posljedice pandemije na gospodarstvo tema su o kojoj u večerašnjoj emisiji Otvoreno raspravljaju potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić, saborska zastupnica SDP-a Mirela Ahmetović, član Odbora za gospodarstvo Domovinskog pokreta Ante Rončević te profesor javnih financija i ekonomskih politika s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Hrvoje Šimović.
Može li Hrvatska preživjeti novi lockdown?
- Kao što ni ovaj scenarij nismo predviđali pa smo adekvatno reagirali, tako i bilo koji drugi možemo, ali se nadam da do toga neće doći - kazao je ministar Marić.
S njim se nije složila Ahmetović.
- Sudeći tome da Vlada ima vatrogasni pristup svemu, a ne strateški, ja se bojim što bi bilo. Ne bih zatvorila jer mi to ne bismo preživjeli. Mi danas vidimo da ništa nije pod kontrolom. Lockdown bi nas, bojim se, odveo u bankrot - kazala je SDP-ova zastupnica.
Protiv lockdowna je i Rončević.
- Držim da nije potrebno sve zatvoriti. Postoje sektori koji mogu raditi. Vidjeli smo da izvoznici i graditeljstvo mogu uspješno raditi. Ne bih ništa zatvorio. Mi na sveučilištu smo krenuli s hibridnom nastavom. Koristimo sve one upute tako da smo razdijelili studente, dezinficiraju se prostorije, studenti nose maske i imali smo sreće da na Sveučilištu sjever nismo imali zaražene studente - kazao je Rončević.
- Lockdown možemo preživjeti, ali je pitanje samo koliko ćemo ga platiti. Pitanje je samo koliki će biti deficit i po kojoj ćemo ga kamatu platiti. Protiv sam lockdowna, pogotovo kada u predbožićno vrijeme potrošnja jača. Struktura našeg BDP-a počiva dominantno na osobnoj potrošnji Nadam se, kao i svi, da ćemo tu krivulju uspjeti izravnati. Rebalans me ugodno iznenadio u segmentu da smo na prihodovnoj strani uprihodili 9 milijardi kuna. Kada imamo rebalans u ovakvim uvjetima, to nije čudno. Mislim da treba prije svega raspravljati o 2021. godini - smatra profesor Šimović.
Kažu da je kriza prilika jer će ljudi pristati prije na reforme. Koje biste vi reforme prvo proveli?
- Drago mi je što ste me to pitali, htjela sam baš replicirati ministru. Spomenuli ste ministre da je proračun u protekle četiri godine bio kvalitetan ako govorimo o financijskim podacima, odnosno da su prihodi pokrivali rashode. Ali nije kvalitetan na način da je iznjedrio ono što Hrvatskoj treba, a to su reforme koje bi građanima osigurale bolji život. Danas ne možemo očekivati reforme. U tom smislu, greška proteklog mandata je što je ministar financija jako dobro radio svoj posao, ali istovremeno ga nisu pratila ostala ministarstva koja su trebala provesti reforme - kazala je Ahmetović.
Znači Marić je dobar ministar? - upitao je voditelj, na što je Ahmetović odgovorila "da, ali u pogrešnoj Vladi".
- Naravno ne mogu replicirati na ovo - našalio se ministar pa dodao:
- Kada ste rekli čekali smo državu. I vi ste država. Građanima je svejedno centralna ili lokalna vlast. To jest suština decentralizacije da se određene funkcije spuste.
Najavio je i skore promjene vezane uz decentralizaciju.
Rončević je ministru financija dao također peticu, ali svima koji su u ingerenciji Vlade za gospodarstvo dodijelio bi neprolaznu ocjenu.
O vanjskom dugu
- Mislim da visina duga u ovom trenutku nije bitna, koliko će biti trend njegovog smanjivanja kada ovo krene. Dug je instrument, njega ne treba gledati kao posljedicu. I guverner itekako pomaže, što nismo imali prije. Bitna je stopa rasta da bismo mogli vraćati dugove - smatra profesor Šimović.
Mirela padobranac u emisiji, pokrenula potpuno krive teme i priča nebuloze... Na kraju se nije pokrenula najbitnija tema, a to je problem ogromne rupe u proračunu, a istovremeno konstantan rast plaća proračunskim korisnicima. To je pogubno jer se jaz između plaća u javnom sektoru i realnom sektoru samo povećava... Već sad imamo plaće u javnom sektoru veće 50% nego u proizvodnji, što je izuzetno demotivirajuće za pokretanje bilo kakvog posla... Enorman je problem to što se nekim "stečenim pravom" i dobrom vezom može dobiti puno više novca nego radom i dobrim rezultatima. Zato i jesmo zemlja bez budućnosti sa sigurnim Grčkim scenarijem, prikovani na dnu EU-a...