POD ISTRAGOM SUCI, POLICAJCI, ODVJETNICI, KRIMINALCI...

Dvojicu novinara sumnjiče da su manipulirali javnošću u korist zloglasne mafije iz Elbasana

Vox News/SPAK
27.11.2024.
u 08:22

Što se tiče osumnjičenih sudaca, odvjetnika i policajaca, oni se sumnjiče za manipuliranje istragom u korist zločinačke organizacije, odnosno za odavanje osjetljivih operativnih podataka

Bivši sudac, odvjetnik, policajac i dva istraživačka novinara našli su se na meti albanske policije i SPAK-a (albanskog USKOK-a), koji su uz pomoć Europola istraživali ukupno 21 osobu zbog sumnje da su bile povezane s jednom od najozloglašenijih albanskih kriminalnih organizacija. Riječ je o kriminalnoj organizaciji iz Elbasana, koju kako se sumnja, vodi Suel Çela, jedan od najozloglašenijih albanskih kriminalaca, kojeg su suparnici više puta pokušali ubiti, zadnji put 2022. Akcija je bila međunarodna, potpomogao ju je Europol, a njoj su osim albanske policije i SPAK-a, sudjelovale i policije Italije, Nizozemske, Belgije i Francuske. Dio uhićenja osim u Albaniji, obavljen je i u Italiji, a istraga je i produkt dokaza koji su prikupljeni preko SKY-a. SKY je visoko kriptirana komunikacija, za čiju je enkripciju zaslužan Europol, koji nakon probijana enkripcije podatke dostavlja nacionalnim policijama.

Zahvaljujući tome, albanska policija, je razotkrila kriminalnu skupinu za koju se sumnja da je krijumčarila ogromne količine kokaina iz Južne Amerike. Novac zarađen na trgovini drogom potom se prao kroz kupovinu većeg broja nekretnina, koje su nakon pokretanja istrage zaplijenjene. U centru istrage je spomenuta kriminalna organizacija iz Elbasana, koja je organizirana po principu obiteljskog klana, što znači da su članovi povezani obiteljskim i krvnim vezama. To je i inače specifičnost albanskih kriminalnih organizacija, zbog čega se policiji jako teško, gotovo nemoguće, infiltrirati u njihove redove. Uglavnom, spomenuta kriminalna skupina poznata je i po ekstremnom nasilju koje prakticira u sukobu sa suprotstavljenim mafijaškim grupacijama, a to je uključivalo i snajperske likvidacije suparnika, bilo da je riječ o Albancima ili strancima. Istražitelji su tijekom istrage dvije velike zaplijene droge povezali s ovom kriminalnom organizacijom. U jednom slučaju radilo se oko 450 kilograma kokaina koje je presrela nizozemska policija, a drugom oko 900 kilograma kokaina koji su zaplijenjeni u Ekvadoru.

Iako nije neuobičajeno da u istragama mafijaških organizacija diljem svijeta među osumnjičenicima bude odvjetnika, sudaca i tužitelja, rijetko kada se dogodi da se na meti istražitelja nađu i  - novinari. U ovom slučaju radi o Artanu Hoxhi i Eltonu Qynou koji se sumnjiče da su širili dezinformacije, utjecali na javno mnijenje i potkopavali istragu kriminalne mreže. Prema pisanju albanskih medija, Hoxha je osumnjičen da je bio dio kriminalne organizacije i njemu je određen kućni pritvor, dok je Qyno osumnjičen za pasivnu korupciju u privatnom sektoru. Obojici su pretraženi domovi i mobiteli, te su bili na višesatnom ispitivanju. Njih su dvojica dugogodišnji novinari koji su izvještavali o kriminalu.

VEZANI ČLANCI:

Što se tiče osumnjičenih sudaca, odvjetnika i policajaca, oni se sumnjiče za manipuliranje istragom u korist zločinačke organizacije, odnosno za odavanje osjetljivih operativnih podataka. SPAK je izvijestio da je kriminalna skupina podmitila i policajce i suce i tužitelje, koji su im odvali tajne informacije ili su manipulirali istragama u zamjenu za novac ili usluge. Osumnjičeni novinari su javnim mnijenjem manipulirali tako što su objavljivali negativne članke i videa o skupini koja je bila suprotstavljena kriminalnoj organizaciji koju je predvodio Suel Çela. Njega se sumnjiči, da je novinare potaknuo da javno difamiraju njemu suprotstavljeni mafijaški klan tako što im je za objavu tih informacija platio.

>>FOTO Krimići, putopisne, vjerske knjige... Što se najviše čita u hrvatskim zatvorima?>>

1/11

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije