Sisak je odnedavno postao bogatiji za još jednu sportsku aktivnost - capoeiru. Treninzi te popularne brazilske borbene vještine već se dva mjeseca održavaju u dvorani OŠ Ivana Kukuljevića, a 15-ak polaznika spretno je svladalo osnove. Stil koji uče je contemporanea.
Ljubav na prvi pogled
Voditeljica, 28-godišnja Ivana Bartulović, inače je dipl. ing. matematike, a trenutačno radi u OŠ Viktorovac kao profesorica.
– Capoeirom sam se počela baviti za vrijeme studija u Zagrebu. Imala sam problema s bolovima u leđima pa sam se morala početi baviti nekom rekreacijom. Na televiziji me privukla reportaža o capoeiri. To je bila ljubav na prvi pogled, ni jedan trening nisam propuštala – kazala je Ivana.
U četiri godine dogurala je do statusa alune, mlađeg trenera, no nakon studija vratila se u Sisak. Odlasci na treninge u Zagreb postali su preskupi. Dogovorila je tako s klubom Amazonas, u kojem je trenirala, pokretanje udruge u Sisku, a prvi treninzi održani su u rujnu. Borbena vještina privukla je uglavnom mladiće, no tu su i tri oduševljene djevojke.
– Treniram od prvog dana i jako mi se sviđa. Čula sam za capoeiru od starijeg brata, a trenira i mlađi brat Sven – rekla je devetogodišnja Stela Objedović.
Sviraju, pjevaju i plešu
Dugogodišnja želja ispunila se i Vilimu Šimoviću.
– Već dugo želim trenirati capoeiru, a sad se konačno otvorio klub i kod nas. Sve mi je jako zanimljivo, ali najviše se veselim akrobacijama – kazao je 14-godišnjak. U prva dva mjeseca kroz klub je prošlo dosta zainteresiranih, no dio je brzo odustao. Ne sviđa im se što akrobacije neće znati već nakon prvog treninga.
– Svi su oduševljeni borbenim dijelom, no ne shvaćaju da treba vremena da se to sve nauči. A u capoeiri ima i sviranja, pjevanja i plesa, pa je nekima i to be zveze – objašnjava Ivana. Svaki capoerist, naime, mora znati svirati afro-brazilske instrumente; berimbau (vrsta udaraljke), atabaque (afrički bubanj) i pandeiro (tamburin), te plesati ratnički ples sa štapovima - maculele.