Hoće li postignuti dogovor između predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i makedonskog premijera Zorana Zaeva u kojem su se, prema neslužbenim informacijama, dogovorili da vlada Makedonije ipak neće podržati kandidaturu Kosova za članstvo u UNESCO-u, dovesti do nove političke krize u Makedoniji?
Naime, gotovo sve albanske stranke najavile su izlazak iz makedonske vlade u slučaju da Makedonija ne podrži kandidaturu Kosova.
– Ne možemo ostati u Vladi koja će raditi protiv interesa Albanaca. To bi bila velika izdaja albanskog naroda – kazao je za Večernji list član vladajuće koalicije iz Albanske stranke koji želi ostati anoniman ističući da su Zaevu dali potporu jer je obećao da će podržati Albance na Kosovu i u Albaniji bez zadrške. Dodao je da se nada da će premijer održati obećanje i da neće okrenuti leđa Albancima koji su ga zapravo i doveli na vlast. U strahu od reakcije albanskih stranaka u javnosti uopće nije spomenut dogovor o nepodržavanju Kosova za ulazak u UNESCO, već je samo izneseno pet točaka o kojima su Srbija i Makedonija postigle dogovor.
Dvije zemlje dogovorile su se da će isključivo dijalogom rješavati svaki eventualni nesporazum u međusobnim odnosima te da će se bez obzira na sve političke razlike u određenim važnim političkim i regionalnim pitanjima zajednički boriti ne samo za očuvanje, nego i za unapređenje prijateljskih odnosa srpskog i makedonskog naroda i građana Srbije i Makedonije. Osim što se ne spominje podrška Kosovu u UNESCO-u, interesantno je da nije bilo riječi ni o špijunaži. Naime, kao glavni razlog povlačenja srpskih diplomata iz Makedonije Vučić je naveo obavještajno djelovanje protiv Srbije u koju su bile uključene i strane sile aludirajući na SAD. Kako piše ruska Pravda, obavještajne službe vodećih zemalja NATO-a nedavno su intenzivirale svoje subverzivne aktivnosti protiv Srbije i to je danas jedina republika bivše Jugoslavije koja se ne želi priključiti Sjevernoatlantskom savezu. List ističe da, iako Srbija ne spominje direktno NATO, nema sumnje da je riječ o naporima Saveza i američke CIA-e u okviru provođenja subverzivnih aktivnosti protiv Srbije da bi poremetila ravnotežu i odnos snaga u zemlji.
nema krize vlasti, kriza je bila kad se htjelo i na kraju uspjelo na vlast dovesti ovog zaeva. makedoncima nije lako, znaju što će im srbi raditi ako budu za primanje kosova u unesco. makedonija će postati stvarno fyrm. ako budu protiv, albanci izlaze iz vlade, što znači da vlada pada. onda se mogu dogovoriti i podijeliti vlast sa donedavnim vlastima, što su odbijali, jer su imali naredbu što napraviti. albanci rade kaos, dižu bunu, i opet imamo nemire. makedonci ne smiju oružjem odgovoriti, jer im ameri to neće dozvoliti, pa ćemo imati novi ustav, i albancima dodatno dizanje prava. a manjina su, manje od 25% ih je, što god da oni govorili. i tako, ono što su ameri zakuhali sa kosovom, sad kusaju svi kosovski susjedi. i trebaju, jer su dozvolili to gnijezdo.