Burne reakcije

Alegro: Rušenjem čempresa i tise srušili su i našu baštinu

drvo2
Arhiva VL
07.02.2013.
u 12:24

Bila su u odličnom stanju – kaže jedan od autora “Zelenila u Karlovcu”, koji je stabla uvrstio u knjigu da bi se uočila vrijednost

Nije se dozvolom mogla uvjetovati zaštita taksodije – tvrdi karlovački gradonačelnik Damir Jelić nakon reakcija brojnih Karlovčana zbog rušenja stoljetnog stabla kraj hotela Korane.

 To je kulturocid i biocid

 Građevinar i aktivist Davor Petračić tvrdi suprotno.

 – Gradonačelnik mora prepoznati vrijednosti i zaštititi ih – kaže Petračić.

 Botaničar Antun Alegro, jedan od autora knjige Zelenilo u Karlovcu, ogorčen je uklanjanjem taksodijuma i tise. Terasa hotela je oblikovana s poštovanjem tih stabala posađenih 1849.

 – Maknuta su na moj ogroman užas, a predstavljala su baštinu. To su dva najstarija stabla u Karlovcu. Tisa može živjeti i do tri tisuće godina, a močvarni čempres do tisuću. Bili su u odličnom stanju. Ovo je kulturocid i biocid – kaže Alegro. U svojoj knjizi, koju je izdala gradska tvrtka Zelenilo, spominje ta stabla.

 – To sam uvrstio i s nadom da će kupac hotela i ostali uočiti njihovu vrijednost i očuvati ih. Sramotno je što je “nenarodna” vlast vodila računa o njima, a ova ne – kaže Alegro.

 Jelić potvrđuje da je pisao vlasniku Nikoli Hanželu, a i drugi su intervenirali.

 – Postojala je želja za očuvanjem, ali mi je rečeno da se rušilo zbog gnjilosti. Iz ljubavi prema gradu smo otišli dalje od formalnog – objašnjava Jelić.

 Petračić je ljutit i na Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Karlovačke županije Natura viva i ravnateljicu Darku Spudić.

 – Kada se nju molilo da čempres zaštiti, tvrdila je da to ne može, jer nije pod zaštitom. Tražim njezin otkaz. Ako će se držati samo papira, neka nađe drugo radno mjesto. Ne osjeća i ne razumije posao – smatra Petračić. Spudić odgovara da je pojedinačno stablo moguće zaštititi kao spomenik prirode.

 – O tome odlučuje Županijska skupština uz prethodnu suglasnost mjerodavnog ministarstva. Državni zavod za zaštitu prirode nije predložio stablo za zaštitu, jer nije utvrđena njegova iznimna biološka ili krajobrazna vrijednost. Niti prostorni plan ne predviđa zaštitu – napominje Spudić.

 Da je bilo volje

 Dodaje također da Ustanova nije nadležna za utvrđivanje posebnih uvjeta zaštite, nego Karlovačka županija. Mjerodavni županijski pročelnik Marinko Maradin kaže da o tome odlučuju Županijska skupština i Gradsko vijeće. Slaže se s Petračićem da se stablo moglo zaštititi posebnim uvjetima.

Ključne riječi

Komentara 5

Avatar messerschmidt
messerschmidt
14:11 07.02.2013.

Sad odjednom ispada da su sva drva oko te ruševine bila zaštićena, svjetski kurioziteti, da je načinjena neprocjenjiva šteta. Do dana današnjeg za to nitko nije znao. Da li je ikad bila postavljena kakva tabla koja bi ukazala da se radi o izuzetno rijetkim i starim stablima, jesu li bila do sada zaštićena na bilo koji način? Još k tome rasla su uz ruševinu hotela, koji nije bio za to nego da se komplet makne.

MA
madas
19:38 07.02.2013.

Dragi gopodine, Da li ste ikada culi za Vrbanicev perivoj? O parku? Tesko je komentirati stvari ako bas i niste upuceni o temi koja je predmet razgovora.

Avatar messerschmidt
messerschmidt
07:38 08.02.2013.

Hotel Korana nije dio Vrbanićevog perivoja.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije