SINJSKI KONJI

Alkarski konji bez državne skrbi

24.10.2002.
u 00:00

* MORH neće zbog svojih pet konja plaćati održavanje još dvadeset pet konja, od kojih je većina vlasništvo Viteškoga alkarskog društva i Konjičkoga kluba iz Sinja

Održavanje i skrb o tridesetak konja, koliko ih je smješteno u vojnoj konjušnici u Sinju, koje punih dvanaest godina plaćaju porezni obveznici, morat će uskoro preuzeti njihovi pravi vlasnici - Viteško alkarsko društvo, Konjički klub i Poglavarstvo grada Sinja. Ukidanje konjušnice u Sinju dio je smanjenja broja ustrojbenih jedinica, koje će zahvatiti cijeli vojno-administrativni aparat, pa i Nastavno središte za obuku pješaštva u Sinju, čiji je konjušnica dio. O tome se, kao o dugonajavljivanom planu, razgovaralo za nedavnog posjeta načelnika Glavnog stožera generala Petra Stipetića Zbornom području Split.

U Poglavarstvu Sinja i Viteškom alkarskom društvu (na oba mjesta na čelu je Mate Jukić, op.a.) očekivali su da će im MORH uskratiti daljnje financiranje skrbi o konjima, i to ne samo zbog preustroja i nedostatka novca, nego i zbog drugih razloga (prije svih, zbog zategnutog odnosa s predsjednikom Mesićem zbog događaja na 286. alki i nakon nje). Očekujući otkazivanje pomoći, u VAD-u su osigurali hranu za konje do veljače.

Jukić kaže da ih je brzina ove odluke, iako očekivane, donekle iznenadila.

- Pokušavamo stupiti u kontakt s ministricom Željkom Antunović, a general Stipetić izbjegao nas je. Za 30 konja potrebno nam je od 600.000 do 700.000 kuna, a osim za hranu, novac bi bio namijenjen radnicima i za održavanje objekata. Pokušat ćemo ovaj problem riješiti osnivanjem poduzeća u vlasništvu VAD-a i jedinica lokalne samouprave - izjavio je Mate Jukić.

- Za konjušnicu, održavanje konja, režije, hranu i plaće za ondje zaposlene vojne osobe, čak i naknade za ročnike koji ondje rade, potreban je velik novac, a u sveopćoj restrikciji troškova taj se novac može preusmjeriti u korisnije svrhe - tvrdi Večernjakov izvor u Glavnom stožeru. Osim toga, objašnjava naš izvor, nelogično je i nemoralno da MORH zbog svojih pet konja plaća održavanje još dvadeset pet konja, od kojih je većina vlasništvo Viteškoga alkarskog društva i Konjičkoga kluba iz Sinja, jer na taj način najveći dio troškova plaćaju porezni obveznici. Dodaje kako su optužbe da je general Stipetić izbjegao susret sa sinjskim gradonačelnikom neutemeljene jer takav susret nije ni bio planiran.

Prestanak pružanja financijske pomoći najavio je još bivši ministar obrane Jozo Radoš, koji je bio voljan ostaviti alkarima i Konjičkom klubu na korištenje prostor konjušnice, no nakon brojnih molbi financiranje je nastavljeno, ali sa smanjenim brojem zaposlenih, uz napomenu da će ono trajati samno do preustroja. Tako je s gotovo pedeset zaposlenih djelatnih vojnih osoba, koliko je u konjušnici nekad radilo, broj smanjen na dvadeset pet, odnosno na pet, koliko ih ondje danas radi.

Tanja Božić, Jerko Blajić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije