NAPREDAK U PROTUOFENZIVI

Američki general: Oslobađanje okupiranog teritorija spor je i krvav proces. S dobrim razlogom

telegram
11.07.2023.
u 12:46

Ukrajina je već nekoliko tjedana u dugoočekivanoj protuofenzivi, a njezina je vojska ostvarila relativno male teritorijalne dobitke uz vrlo teške borbe i gubitke

Oslobađanje teritorija pod ruskom okupacijom spor je, proračunat proces, a tako je s dobrim razlogom. Kako je rekao jedan umirovljeni američki general, kijevske snage trebaju se probiti kroz "20 kilometara pakla", što nije lak zadatak piše Business Insider.
Već nekoliko tjedana traje ukrajinska dugoočekivana protuofenziva, no njezina je vojska ostvarila relativno male teritorijalne dobitke uz vrlo teške borbe i gubitke.

Ruske trupe imale su dovoljno vremena podići nizove sofisticirane i opake obrane osmišljene da se nanese što više gubitaka ukrajinskoj vojsci u napredovanju. 

Dok su se ukrajinske snage pripremale za ofenzivu, ruske snage provele su te mjesece pripremajući razrađenu obranu iza raširene linije bojišnice koja se proteže stotinama kilometara preko istočne i južne Ukrajine. Postavljeni su protutenkovski jarci, bodljikave žice, betonski rovovi, protutenkovska i protupješačka minska polja, protuoklopne prepreka tipa "zmajevi zubi" i bunkeri. 

POVEZANI ČLANCI:

Ukrajinske snage skupile su impresivan arsenal tenkova, oklopnih vozila i drugog oružja koje je osigurao SAD i saveznici u NATO-u da bi prošle kroz ruske utvrde. Napredak, međutim, nije lak, a ukrajinski su dužnosnici često odbijali pesimističke zaključke da se protuofenziva ne odvija dovoljno brzo, tvrdeći da brza, sveobuhvatna protuofenziva "nije izvediva" samo s oružjem koje je sada na raspolaganju. 
Ovoga tjedna umirovljeni brigadni general Mark Kimmitt, koji je desetljećima služio kao časnik američke vojske i također kao zamjenik direktora operacija za koalicijske snage u Iraku, razjasnio je zašto je Ukrajini tako teško probiti ruske linije.

U videu Wall Street Journala, koji je objavljen u ponedjeljak, Kimmitt je objasnio kako su ove različite obrane naslagane jedna ispred druge i mogu se protezati nekoliko kilometara, stvarajući čak osam nizova opasnih utvrda kroz koje kijevska teška oklopna oprema — poput naprednih tenkova zapadne proizvodnje — i kopnene trupe prolaze uz gubitke u ljudstvu i opremi.

"Rusi, kao i većina zemalja (u sličnim situacijama), imaju višeslojne prepreke postavljene prije kontakta s vojnicima kako bi se osiguralo da ukrajinske snage budu što prije zaustavljene", rekao je Kimmitt.  Na primjer, rekao je, oklopna ukrajinska vozila koja pokušavaju napredovati bivaju uhvaćena u protutenkovske zamke, izlažući se pritom neprijateljskoj vatri. U međuvremenu, vojnici pješaštva koji prođu tenkovske zamke mogu se zaglaviti u bodljikavu žicu, postajući ranjivi na napade. Prođu li te snage, suočit će se s rovovima, minskim poljima i "zmajevim zubima", odnosno nizovima betonskih šiljaka dizajniranih da zaustave vozila na putu. 

POVEZANI ČLANCI:

Čak i nakon čišćenja ovih slojeva, Ukrajinci bi se mogli suočiti s dodatnim linijama bodljikave žice i rovovima, što znači s intenzivnim borbama iz neposredne blizine. Ovdje su kijevske trupe također mete ruskog topništva, bespilotnih letjelica, zrakoplova, kazetnog streljiva i drugih smrtonosnih napada. 

"Ovo je 20 kilometara pakla", rekao je Kimmitt, misleći na slojeve obrane. "Apsolutno nema sumnje da su tu najteže borbe izvan gradova", rekao je, dodajući da Ukrajina trenutačno pokušava pronaći i iskoristiti slabu točku u ruskoj obrani. 
Načelnik Združenog stožera general Mark Milley rekao je krajem lipnja da se spori tempo Ukrajine može pripisati općoj prirodi ratovanja, ali je upozorio da će protuofenziva biti "vrlo krvava". I osim što ima zadatak očistiti ruske razrađene obrambene linije, Ukrajina to mora činiti bez zračne nadmoći i s ograničenom zalihom topništva, iako bi rješenje potonjeg problema uskoro moglo biti na vidiku.

"Rusi su se ukopali, usmjerili su puno ljudstva i streljiva na ovo, a Ukrajinci su hrabro, sustavno udarali, gurali naprijed i nastavit će to činiti", rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan u tjednu kada je najavljeno da će Bidenova administracija Kijevu osigurati smrtonosno, ali kontroverzno kazetno streljivo kao pomoć u protuofenzivi. "Ukrajinci imaju znatne kapacitete koje još nisu iskoristili u ovoj borbi", dodao je. "Dakle, priča o protuofenzivi daleko je od kraja, a mi ćemo nastaviti podržavati Ukrajinu na tom putu."

Komentara 25

JU
jura1jura1
15:52 12.07.2023.

Bucar je sendvicar

DU
Deleted user
18:24 11.07.2023.

Ti tzv generali samo ohrabruju Ukrajince, fućka se njima što će ih bit 30.000 ili 130.000 više mrtvih.. Ne mogu naći bolje, da netko gine za SAD

DI
did_Iva
18:22 11.07.2023.

Vidi ruskih "osloboditelja", pregovori su im sve simpatičniji.. Bit će da slute nezgodan kraj priče koja nikada nije smjela početi... Da su se Rusi zadovoljili Krimom i onim dijelovima Donbasa koje su zauzeli 2014., nitko Ukrajini ne bi pomogao u oslobađanju tog, neosporno ukrajinskom, teritorija. Ali ne, Vladimiru Malom je to bilo premalo, pa je krenuo u Kijev sa svećanim odorama u przljagu.. Ostalo će ući u legendu..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije