Amerika je sve bliža uključenju u rat u Siriji i danas je pojačala prisustvo u Sredozemnom moru još jednim, četvrtim ratnim brodom, naoružanim krstarećim raketama.
– Pentagon pomiče američke mornaričke snage bliže Siriji u ovim trenucima dok odlučujemo o svojim varijantama u tamošnjim sukobima – potvrdio je jučer ministar obrane SAD-a Chuck Hagel. Nakon što je objavljena sumnja da je sirijski predsjednik Al-Assad u suzbijanju pobune koristio kemijsko oružje protiv civila, američki predsjednik Barack Obama navodne je sumnje u takav napad nazvao \"smrtno ozbiljnima\" i da SAD ima \"malo vremena za reakciju\".
Akcija \"Plemeniti nakovanj\"
Vojni savjetnici predsjednika SAD-a razmatraju opciju za napad na Siriju, a prema pisanju New York Timesa, napad bi bio izveden po uzoru na NATO-ovo bombardiranje SRJ iz 1999., kako bi se zaobišao UN, zbog mogućeg veta Rusije. Kako navodi list, američki predsjednik Barack Obama i dalje odmjerava kako reagirati u povodu navodnih napada kemijskim oružjem u Siriji, dok njegovi suradnici istražuju bi li operacija \"Plemeniti nakovanj\", završna faza rata na Kosovu, mogla poslužiti kao presedan za akciju u Siriji.
Iako iz SAD-a još nisu stigle toliko jasne prijetnje kao iz Europe – najglasnija je Francuska – Obama je nagovijestio da bi mogao zaobići tijela Ujedinjenih naroda. Glavni razlog za to je što bi Rusija sigurno stavila veto na bilo kakvu odluku o primjeni sile nad režimom predsjednika Sirije Bashara al-Assada.
– Ako SAD napadne drugu zemlju bez podrške UN-a i bez jasnih dokaza o napadima kemijskim oružjem, postavlja se pitanje bi li to bilo u skladu s međunarodnim pravom i bismo li imali podršku saveznika za tako nešto – rekao je Obama za CNN.
I dok se Obama zalaže da eksperti UN-a što prije ustanove je li najnoviji pokolj u predgrađu Damaska izveden kemijskim oružjem, u Bijeloj se kući već razgovara o zračnom udaru sličnom onome na Srbiju i režim Slobodana Miloševića, poznatom pod nazivom \"Milosrdni anđeo\".
Predstavnik UN-a kod Assada
– Kosovo je očigledan presedan za Obamu, jer su i u Siriji ubijani civili, a Rusija ima dugogodišnje veze s režimom koji je optužen za zločine. Predsjednik Bill Clinton iskoristio je 1999. podršku NATO-a i tvrdnje da štiti nenaoružanu, ranjivu populaciju kako bi opravdao 78 dana bombardiranja SRJ – piše New York Times.
Izaslanik glavnog tajnika UN-a stigao je jučer u Damask kako bi pritisnuo Assada da dopusti ekspertima istragu navodne upotrebe kemijskog oružja. Assadove snage priznale su da su izvele napad na predgrađe Damaska u srijedu, ali negiraju da su upotrijebile bojne otrove. U napadu su poginule stotine civila.
>>Pripreme već počele: Amerika razmatra vojnu intervenciju u Siriji
>>Kako god Amerika uzvratila Rusiji, bit će bez velikog efekta