Posljednji američki vojnici napustili su jučer Bagram, najveću američku zračnu bazu u Afganistanu i simbol američkog prisustva u toj srednjoazijskoj zemlji koju je SAD okupirao nakon terorističkog napada na Sjedinjene Države prije skoro dva desetljeća.
Američko napuštanje Bagrama dogodilo se pod okriljem noći, bez koordinacije s lokalnim vlastima.
Odlazak iz Bagrama, koji su preuzele afganistanske snage, predstavlja uvod u konačno američko povlačenje iz Afganistana, koje bi trebalo biti okončano do 11. rujna, iako će i nakon tog roka oko 600 američkih vojnika ostati u Afganistanu, ali samo zbog osiguranja golemog američkog diplomatskog sjedišta u Kabulu.
Američko povlačenje rezultat je američkog dogovora s talibanima, koji su protekla dva desetljeća predvodili borbu za protjerivanje američkih i ostalih snaga NATO-a iz Afganistana. Mirovnim sporazumom iz Dohe Amerikanci su pristali na povlačenje, dok su talibani obećali da će spriječiti međunarodni terorizam s afganistanskog tla - što je inicijalno i dovelo do okupacije, s obzirom na to da je teroristički napad Al-Qai'de na SAD isplaniran u Afganistanu - ali i započeti razgovore s afganistanskim vlastima.
Naime, predviđena je i participacija talibana u afganistanskoj vladi. Međutim, ti pregovori nisu dali opipljive rezultate i svi se pitaju hoće li afganistanske vladine snage uspjeti zadržati kontrolu nad zemljom nakon što zapadne snage napuste Afganistan ili će Afganistan ponovno pasti u ruke talibana.
Sukobi u Afganistanu nisu okončani unatoč potpisivanju mirovnog sporazuma, a sudeći po silovitoj ofenzivi koju su nedavno pokrenule talibanske snage, koje su zauzele brojne afganistanske provincije, talibani povlačenje NATO snaga neće čekati prekriženih ruku. U ovom trenutku provladine snage kontroliraju gradove, a talibani ostatak zemlje.
Glasnogovornik afganistanskih talibana Zabihullah Mujahid pozdravio je odlazak stranih sila iz Bagrama poručivši da će potpuno povlačenje stranih vojnika iz zemlje Afganistancima omogućiti da sami odlučuju o svojoj budućnosti.
Mnogi vjeruju da će povlačenje zapadnih snaga biti uvod u novi krug krvoprolića u toj ratom opustošenoj zemlji, u kojoj borbe, uz manje prekide, traju već dulje od četiri desetljeća, od sovjetske invazije 1979. godine. Rat u Afganistanu najdulji je u američkoj povijesti.
VIDEO Rekordne vrućine u Kanadi
Katastrofa od Amerikanaca. Di su god rat poceli izgubili ga. Poslije dvadeset god napustaju Avganistan izgubljen rat od Avganistanski pastira tj stocara.. A potpomagali talibancine kad su sovjeti ratovali protiv njih. .Vec znali netko sta je bilo s onim Holandskim brodom C moru zalili se dasu Rusi iskljucili mu elektroniku preljecuc sa avionima. A onaj Engleski Defender, pobize dobro su izvukli zivu glavu.