Sloboda zaposlenja u bilo kojoj državi EU s jedne, a pronalazak posla i život u blagostanju u domovini. Populizam i nacionalizam koji dijeli i ukida prava nasuprot patriotizmu i europskim vrijednostima koje spajaju. Njemačka kancelarka je jučer tijekom posjeta Zagrebu apostrofirala upravo te dvije dihotomije.
U Zagrebu prije osam godina
Kod prve - one o blagostanju uz slobodu kretanja - njezina se dva dijela apsolutno poklapaju. Kod ove druge - nacionalizma te europskog duha - takvo što nije moguće. Riječ je o izboru “ili - ili”, a njemačka kancelarka čvrsto stoji uz potrebu da se danas, više nego ikada prije, sačuva mir, jedinstvo i europske vrijednosti. Angela Merkel jučer se nakon dugih osam godina u Zagrebu susrela s jednim hrvatskim premijerom.
– I sama sam se iznenadila da je toliko prošlo – otkrila je.
U Banskim ju je dvorima dočekao premijer Andrej Plenković, da bi navečer posjet dobio stranački predznak kad je u Košarkaškom centru Dražen Petrović, na završnom skupu HDZ-a podržala sestrinsku stranku svoje CDU-a te Plenkovića te još jednog gosta, glavnog kandidata EPP-a za šefa Europske komisije Manfreda Webera. Pauza od osam godina nije bila slučajna. Odnosi dviju država su bili zapušteni, da bi se na njima počelo ozbiljno raditi od dolaska na vlast Plenkovićeve vlade koji su sada na čvrstim nogama, uz manja neslaganja - ali i kontinuirane razgovore - o BiH. U tom se kontekstu može promatrati i posjet Angele Merkel Zagrebu na razini bilateralnih odnosa. Stranačka podrška HDZ-u i podrška glavnom kandidatu EPP-a Manfredu Weberu - a do sad se kancelarka nikada nije pojavila na njegovim skupovima ni u Njemačkoj niti u inozemstvu - objašnjenje nalazi u tome da Hrvatska i HDZ te Plenković u današnjoj Europi predstavljaju čvrsti centar od kojeg su se odmakle mnoge stranke i čelnici iz obitelji pučana. O koketiranju s populistima i državama ogrezlima u populizam, Merkel nema lijepih riječi, a posebno se obrušila na jučerašnji sastanak u Italiji pod vodstvom Mattea Salvinija.
– Postoje struje koje dolaze iz različitih smjerova koje preziru naše vrijednosti i koje žele urušiti našu zajednicu, da se manjine ne štite, da se u pitanje dovode ljudska prava. Protiv toga moramo odlučno postupati, a Njemačka i Hrvatska su tu na istom tragu – kazala je Merkel u Banskim dvorima, da bi na skupu HDZ-a pojačala poruku kazavši kako biti ponosan na svoju zemlju, a istodobno izgrađivati Europu nije kontradiktorno te podsjetila kako je i ona živjela u diktaturi i “nije mogla putovati i doći u bivšu Jugoslaviju”. Europske vrijednosti, od kojih je jedno i pravo na slobodu kretanja, koje danas neki vide kao krivca za iseljavanje iz Hrvatske jedno je lice EU-a. Drugo je povećanje blagostanja, a ekonomska suradnja, pri čemu je najavila ulaganja Njemačkog telekoma u digitalnu infrastrukturu, predstavljaju ključni faktor. – Želimo da članstvo u EU dovede do toga da ovdje, u Hrvatskoj, raste blagostanje, da ljudi imaju posao i vode ugodan život– kazala je Merkel.
U EU koja danas ima žilet žicu, ali i koja je i dalje pod pritiskom migracija, za što je Merkel pretrpjela udarce koji su dolazile i iz dijela HDZ-a, nastojanje Hrvatske da uđe u schengenski prostor i dalje ostaje prioritet, kao i ulazak u eurozonu.
– Pristupanje Hrvatske eurozoni i schengenskom prostoru u nadolazećem mandatu Europske komisije je izvjesno. Ima još toga što treba učiniti, ali je Hrvatska na dobrom putu, a Njemačka tu želi biti partner – komentirala je kancelarka. Pitanje njemačkih novinara o navodima o okrutnom tretmanu policije prema migrantima, Merkel je prilično olako propustila, dok je hrvatski premijer kazao kako “poštujemo nacionalno zakonodavstvo, međunarodne konvencije i europsku pravnu stečevinu”.
Plenković i A. Merkel, koji na sastancima Europskog vijeća sjede jedan uz drugoga, kao što će i njemačko predsjedanje Vijećem EU pratiti ono hrvatsko u prvoj polovini sljedeće godine, dotakli su se i teme jugoistoka Europe. Hrvatski je premijer kazao kako će za vrijeme hrvatskog predsjedanja biti održan i summit zemalja jugoistoka, ali da sve zemlje prije ulaska u EU moraju ispuniti jasne kriterije. Sličan stav je ponovila i kancelarka.
Proslava Kovačeve titule
– Europsku perspektivu zapadnog Balkana načelno podržavamo, ali trebamo uzeti u obzir da kriteriji za pristupanje moraju biti ispunjeni i svakako ćemo se pozabaviti tim pitanjem – istaknula je. Njezine poruke, posebice o borbi protiv populizma i nacionalizma i zaštiti europskih vrijednosti, ponovio je i glavni kandidat EPP-a za budućeg šefa Europske komisije Manfred Weber. Njegov izbor nije stopostotan, svjestan je i sam, jer ga treba podržati Europski parlament, stoga Weber govori o suradnji sa socijaldemokratima i liberalima.
– Ne želim ekstremno desničarske glasove, nudim suradnju onima koji vjeruju u budućnost Europe – kazao je. Weberu će Zagreb ostati u dobroj uspomeni. Od dolaska, kad je sasvim slučajno, od Münchena do Zagreba putovao istim zrakoplovom kao i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović koja se vraćala iz Kanade, do toga da je njegov klub Bayern pobijedio Eintracht rezultatom 5:1, za što je zahvalio Niki Kovaču do toga da je Merkel čvrsto stala iza njega, pozivajući HDZ-ovce - na hrvatskom - da izađu na izbore, podrže HDZ, njegove kandidate i Manfreda Webera.
Video: Specijal o Angeli Merkel
Stari Njemci poznavatelji povijesti znaju reci da je Njemacka ostala duzna samo Hrvatskoj...