U Zadru se obilježava 22. godišnjica Vojno-redarstvene akcije "Maslenica '93" kojom je oslobođen veliki dio zadarskog zaleđa i ponovno spojen sjever i jug Hrvatske oslobođenjem Novskog ždrila te zračne luke Zemunik.
General Ante Gotovina prisjetio se akcije Maslenica i rekao kako je to tako daleko, ali i da je dobro da je daleko rat. – Živimo u miru, nadam se blagostanju u budućnosti. Morali smo to obaviti i to nam je bila zadaća. Rat nismo željeli, ali je bio tu i danas se sjećamo naših ljudi koji su dali živote i ugradili svoje zdravlje. Akcija Maslenica je bila jako važna operacija oružanih snaga. Udaljili smo neposrednu opasnost od Zadra i svih naselja duž obale sve do Šibenika. Spojili smo sjever i jug Hrvatske i to je bio početak kraja agresije – rekao je general Ante Gotovina nakon mise za domovinu u crkvi Svetog Šimuna na kojoj je bio i predsjednik Sabora Josip Leko.
Josip Leko je u povodu obilježavanja akcije Maslenica rekao: – Odajemo počast onima koji su nas zadužili trajno, hrvatski narod, državu i društvo. – To je prisjećanje na akciju koja je potvrdila vjeru u hrvatske branitelje i državu. Prethodila je Bljesku i Oluji. Ovo je i prilika da se prisjetimo vrijednosti na kojima je izgrađena ova zemlja i na slobodu koju smo stekli i obranili i za samostalnost i demokraciju. Hrvatska je izborila svoju samostalnost i demokraciju i to branimo – zaključio je Leko.
Tijekom prva tri dana akcije "Maslenica" poginulo je 19, a u daljnjem tijeku borbi s četničkim postrojbama ukupno 127 hrvatskih branitelja.
Obljetnica akcije Maslenica obilježila se polaganjem vijenaca kod Središnjeg Križa na zadarskom groblju, na spomen-obilježju 3. Imotske bojne 4. gardijske brigade te Mimohodom svih postrojbi s ratnim zastavama koje su sudjelovale u oslobađanju zadarskog zaleđa.
>>Branitelji: "Želimo da Maslenica steče status Bljeska i Oluje"
>>'Maslenica je početak oslobađanja našeg teritorija'
Možda se nekima neće svidjeti vrijeme i mjesto za konstataciju ali ''komšije''se moraju zapitati zašto je na Hrvatskoj strani rame uz rame protiv JNA i četnika u Hrvatskoj vojsci i Policiji sudjelovali Amerikanci, Francuzi, Nijemci, Englezi, Irci, Škoti,Ukrajinci i Rusi (ne zabilježeno u bližoj i daljoj vojnoj povijesti) od kojih su mnogi u toj borbi dali svoj život i stoga im se ovim putem zahvaljujem, i njima i njihovim obiteljima na podnesenoj žrtvi u borbi protiv srbo-četničkog zla koje je haralo i s obzirom na mlako ili ne kritičko ponašanje njihove politike i crkve prema počinjenom zlu svojim susjedima u ne tako dalekoj prošlosti na putu su da ponove zlo ali mene raduje što je ostalo jedinstvo među braniteljima iz svih zemalja da se ponovno zajedno suprotstave takvoj politici.