Američka novinarska agencija Associated Press nakon 67 godina ispričala se za otpuštanje reportera Edwarda Kennedyja koji je tijekom posljednjih dana Drugog svjetskog rata prvi, puni dan prije konkurencije, objavio vijest o bezuvjetnoj predaji Nijemaca u francuskom Reimsu.
Problem je u tome što je informaciju objavio usprkos odluci o odgađanju objave vijesti na jedan dan koju su donijeli tadašnji britanski premijer Winston Churchill i američki predsjednik Harry Truman kako bi sovjetskom vođi Staljinu omogućili da u Berlinu svečano obilježi predaju. Kennedy je bio jedan od 17 novinara kojima je dopušteno nazočenje predaji u Reimsu u zamjenu za obećanje da vijest neće odmah objaviti.
– Bio je to grozan dan za AP – rekao je sadašnji predsjednik i glavni izvršni direktor AP-a Tom Curley, koji ove godine odlazi u mirovinu. Dodao je da je Kennedy sve učinio baš kako treba te kako se AP nije morao držati odluke o cenzuri kada je postalo očito da je ona donesena iz političkih razloga, a ne radi zaštite vojnika.
Novinarima je tog 7. svibnja 1945. godine prvo rečeno da će s objavom morati čekati samo nekoliko sati, no embargo je uskoro produljen na 36 sati. Unatoč neočekivanoj i, po njegovu mišljenju, apsurdnoj odluci, Kennedy je informaciju isprva namjeravao čuvati u tajnosti, sve dok je njemački dužnosnici nisu objavili na radiju iz Flensburga, grada koji je u to vrijeme već bio pod nadzorom saveznika. Kennedy je ljutito zaključio da su tu objavu odobrili isti ljudi koji su je njemu i njegovim kolegama zabranili.
Tada je objavio vijest, suočivši se s gnjevnim reakcijama vojske, AP-a, ali i nekih novinara. AP se Kennedyja javno odrekao te ga potiho otpustio, a reporter je u dobi od 58 godina 1963. poginuo u prometnoj nesreći. Vijest o isprici s radošću je dočekala njegova kći Julia Kennedy Cochran.
– Mislim da bi mu to puno značilo – rekla je.