Oceansko dno vrlo je rigidno mjesto za život, s malo kisika i još manje danjeg svijetla, zbog čega tek poneke vrste uspiju opstati. One su zbog takvih uvjeta i vrlo neobičnih oblika, koji bi zaprepastili svakoga da isplivaju na površinu mora u, recimo, plićak u Jadranu. Jedno takvo čudnovato stvorenje uspjeli su snimiti istraživači kod obale Čilea, dok su pretraživali dno mora u vozilu od 3.200 kilograma.
Naime, ispred njih prošla je životinjica s dugačkim crnim čekinjama koje svjetlucaju na svjetlu podmornice, a lutajući morskim dnom podsjeća na malenu ''disko gusjenicu'', piše IFL Science. Međutim, ne radi se o gusjenici, a pogotovo ne ''disko'' varijanti, već o vrsti dubokomorskog crva poznatog i kao čekinjasti crv.
- Svaki njegov segment tijela ima par mesnatih izbočina zvanih parapodija, prekrivenih čekinjama koje nazivamo chaetae. Neki crvi su bioluminiscentni, ali ova svjetlucalica ima proteinske strukture u čekinjama koje ih čine svjetlucavima - objasnio je stručnjak Schmidt Ocean.
Oni znaju stvarati i simbiotske odnose s bakterijama, zahvaljujući kojima mogu preživjeti ekstremno visoke temperaturne razlike. Drugi pak žive na prehrani od planktona i morskog snijega koji pada s viših visina u oceanu na dno.