Austrijski kancelar Karl Nehammer je danas popodne u Beču, nakon savjetovanja sa šefovima Klubova zastupnika pet političkih stranaka u Nacionalnom vijeću austrijskog parlamenta i čelnicima austrijskih Tajnih službi na konferenciji za novinare izvijestio javnost o kako je rekao “zapaljivo opasnoj” situaciji na rusko-ukrajinskoj granici i “za nas u Europi stvarno ozbiljnim trenucima” .
Nehammer je istakao da je, vezano uz to, austrijska Vlada danas osnovala poseban “Krizni kabinet”. Unatoč tome što je istočna Ukrajina udaljena 2.000 kilometara od Austrije. Čine ga, kako je istakao, uz njegov kancelarski kabinet i potkancelarov i Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo obrane, Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo za zaštitu okoliša, infrastrukturu i energetiku.
“Situacija je zapaljivo opasna i Rusija može stiskom na gumb početi invaziju”, ustvrdio je Nehammer, koji je već prošli tjedan u Bruxellesu rekao kako ja najava Rusije o povlačenju svojih vojnih trupa s rusko-ukrajinske granice “Fake povlačenje”.
Austrijski kancelar je također izvijestio da je Austrija u Kijev već poslala svoj Krizni tIm od sedam iskusnih djelatnika Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva obrane i Ministarstva unutarnjih poslova kako bi pripremio evakuaciju austrijskih državljana iz Ukrajine.
Austrijsko Ministarstvo vanjskih poslova na čelu s ministrom Alexanderom Schallenbergom izdalo je već prošli vikend upozorenje za (ne)putovanje u Ukrajinu, te pozvalo austrijske građane u Ukrajini da se vrate u Austriju.
Nehammer je napomenuo kako se u Ukrajini trenutačno nalazi 148 Austrijanaca, od čega je njih 52 već zatražilo pomoć za povratak kod nadležnih austrijskih vlasti, a 27 ih upravo pokušava uspostaviti vezu.
“Potrebna nam je vanjskopolitička komponenta i također doprinos Ministarstva energetike zbog osiguranja energentima”, dodao je.
Kancelar je također istaknuo kako je Austrija ponudila pomoć gdje god je to moguće, te da je dobila pohvale Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) sa sjedištem u Beču, što nije povukla austrijske promatrače u OESS-u iz Ukrajine. A to nije učinila, kako je istakao, kako bi doprinijela tome da “sukobljene strane započnu međusobni dijalog”.
“To je najveći izazov međunarodne diplomacije, koja od Rusije traži za započne razgovor s Ukrajinom, a što još nije uspjelo. Ukrajina je za to, ali ne i Rusi”, napomenuo je Nehammer. Ukazao je, između ostalih, i na napore francuskog predsjednika Emmanuela Macrona kojem je pošlo za rukom uvjeriti američkog predsjednika Joea Bidena i njegovog ruskog kolegu Vladimira Putina da ponovno razgovaraju kako bi Rusija možda ipak popustila i otpočela razgovor s Ukrajinom.
“Cilj svih nas je da spriječimo rat i sve strane zadržimo na pravcu diplomacije i dijaloga”, poručio je Nehammer. Posebno je naglasio kako je Rusija iznenađena “jedinstvom Europske unije” koja na jednoj strani nudi mogućnosti za uspostavu rusko-ukrajinskog dijaloga i “gradnju međusobnih mostova”, a na drugoj je Ruskoj Federaciji jasno dala na znanje da će u slučaju da “spoji nasilje i politiku” i napadne Ukrajinu, Bruxelles Rusiji uvesti “intenzivni režim sankcija”, koji je “u pogonu” također na “stisak gumba”.
“Stvarno su ozbiljni trenuci za nas u Europi”, ustvrdio je Nehammer. Istakao je kako je Rusija pozvana da “svoju ulogu velesile shvati ozbiljno” i da ruski predsjednik Vladimir Putin “svoju veliku vojnu moć” upotrijebi da u Europi vlada mir”.
Nehammer je rekao da ukoliko dođe do vojne agresije Rusije na Ukrajinu, “odmah će biti sazvano austrijsko Nacionalno vijeće za sigurnost.
“Moramo se pripremiti za najgore scenarije. U Bruxellesu sam upozorio da je obećanje Rusije o povlačenju vojnih trupa samo - Fake povlačenje. Ta su se strahovanja očigledno i obistinila”, dodao je kancelar.
Šef austrijske diplomacije Schallenberg smatra da je situacija na istoku Ukrajine na “rubu eskalacije”.
Tako je ozbiljna situacija a drva za iduću sezonu grijanja je premalo