Samo da znamo neke rokove, bilo bi bolje. Vidimo da je sve sporo, no kad bi nam dali neke jasne rokove i rekli – tad i tad idete van iz kontejnera tu i tu, onda bi bilo lakše i zimi i ljeti. Mi znamo sve probleme odavna, znamo što nas muči i što muči obnovu, ali ne znamo zašto su vlasti trebale dvije godine da i ona to shvati – rekla nam je jedna stanovnica kontejnerskog naselja Sajmište u Petrinji, koje je danas posjetio i novi čelni čovjek za obnovu, potpredsjednik Vlade Branko Bačić.
Izvještava Danijel Prerad
Ni on nije znao odgovoriti na pitanje kako to da su, tri godine nakon zagrebačkog te dvije od petrinjskog, tek sada shvatili probleme koje će pokušati riješiti novim Zakonom o obnovi, čije je e-savjetovanje počelo jučer.
– Ne želim se osvrtati na prošlost, ovdje sam radi budućnosti. Svjestan sam da nije lako dvije godine nakon potresa doći pred ljude i opet im obećati nešto. Nije me strah, preuzeo sam odgovornost i s time ćemo se nositi – rekao je novi ministar graditeljstva i obnove Branko Bačić nakon svoje prve sjednice Stožera civilne zaštite za obnovu u Petrinji.
Rekao je da idu u novi Zakon o obnovi, a ne izmjene postojećeg te ga očekuje u Saboru na dnevnom redu 15. veljače. Novi zakon trebao bi stvoriti pretpostavke za rješavanje svih onih problema koji su uočeni u obnovi, a to su prevelika administracija, nekoordiniranost tijela zaduženih za obnovu, sporost...
Obnova neće biti gotova ove godine, rekao je Bačić, no zadao je rok do 1. studenog da u bolji privremeni smještaj smjeste sve sadašnje stanovnike stambenih kontejnera, bilo u kontejnerskim naseljima ili uz oštećene i uništene kuće. Takvih je kontejnera, rekao je, 2208, a u njima boravi oko 4500 ljudi.
– Stambeno zbrinjavanje građana smještenih u kontejnerima ići će kroz sedam oblika stambenog zbrinjavanja, koji će biti predstavljeni javnosti na sjednici Vlade kad bude predstavljen i prijedlog novog Zakona o obnovi – dodao je Bačić, koji je kao prioritet istaknuo i potrošnju milijardu i tri milijuna eura sredstava iz Fonda solidarnosti koji su odobreni za obnovu javnih zgrada i koji se moraju utrošiti do kraja lipnja ove godine. Od toga je 683 milijuna eura za Zagreb, a 319 milijuna eura za Banovinu.
Ministar je obišao i gradilišta nekih kuća koje su pri završetku. Jedna od njih je i montažna kuća u Brestu Pokupskom vlasnika Branka Roganeca. Kuća od 55 četvornih metara počela se graditi još lani u veljači, a preostaju još završni radovi.
– Ja sam radio dvije kuće, prije i nakon rata, a država sada radi treću. Zadovoljan sam, vidim da ide. Onom što vam se daje i pokloni ne smije se i ne može prigovarati – rekao je Branko, čija će kuća biti među prvih deset koje je država sagradila.
Bačić će ubrzati proceduru 40%. Znači za dvije godine će umjesto šest, biti napravljeno još 8 i pol kuća!