4. Duga noć jezika

Bakota: Hrvatski jezik sve je zanimljiviji Austrijancima

bakota
Snježana Herek/VLM
26.09.2011.
u 22:35

Na bečkoj Dugoj noći jezika je sudjelovao i dvojezični dječji vrtić Hrvatsko-gradišćanskog centra u Beču, koji je posjetiteljima otvorio svoja vrata prigodnim programom "Mi smo male viverice“.

BEČ – U sklopu obilježavanja 26. rujna, Europskog dana jezika, u cijelog Austriji, pa tako i u Beču održana je 4. Duga noć jezika.

Organizirao ju je austrijsko Ministarstvo za obrazovanje, umjetnost i kulturu s ciljem poticanja jezične različitosti, višejezičnosti i cjeloživotnog učenja, a projektu se je priključilo i hrvatsko veleposlanstvo u Austriji na čelu s veleposlanikom Gordanom Bakotom.

Na bečkoj Dugoj noći jezika je sudjelovao i dvojezični dječji vrtić Hrvatsko-gradišćanskog centra u Beču, koji je posjetiteljima otvorio svoja vrata prigodnim programom „Mi smo male viverice“.

Vrtić je posjetio i veleposlanik Bakota, izrazivši zadovoljstvo brigom gradišćanskih Hrvata za očuvanjem hrvatskog jezika u višejezičnom austrijskom prostoru. Najavio je nove zajedničke projekte Veleposlanstva RH u Austriji i Hrvatskog centra u Beču na području dvojezičnog školstva.

- Ovim mališanima trebalo bi omogućiti da nakon vrtića nastave učiti hrvatski jezik u nekoj od austrijskih osnovnih škola po dvojezičnom nastavnom programu. Vjerujem da je to ostvarljivo, obzirom na odličnu bilateralnu i prijateljsku suradnju Hrvatske i Austrije - rekao je Bakota istaknuvši kako bi takva bilingualna nastava na njemačkom i hrvatskom jeziku mnogo značila ne samo suvremenim hrvatskim doseljenicima nego i gradišćanskim Hrvatima u očuvanju njihovog materinskog jezika i kulturnog identiteta.

- Primjetno je da Austrijanci sve više pokazuju zanimanje za hrvatski jezik, mnogi od njih zbog poslovanja s Hrvatskom - zaključio je hrvatski veleposlanik u Austriji, dodavši kako će ulaskom naše zemlje u EU to zanimanje zasigurno porasti.

Europski dan jezika Hrvatski je centar u Beču obilježio i nizom informacija o tečajevima standardnog hrvatskog i gradišćansko-hrvatskog jezika za djecu i odrasle koje organizira u svojim prostorijama, a posjetiteljima centra je svoja vrata otvorila i prva hrvatska biblioteka u Austriji.

Europski dan jezika utemeljilo je Vijeće Europe 2001. godine.

Europska unija ima 23 službena jezika i brojne regionalne i manjinske jezike i dijalekte, među kojima je i gradišćansko-hrvatski.

Komentara 4

MI
milkman1
09:21 27.09.2011.

Gluposti. Jedini koji u Austriji \"službeno\" govore hrvatski su gradišćanski Hrvati koji govore svojim gradišćansko-hrvatskim jezikom koji je jedini priznati u Austriji pod nazivom \"hrvatski\". Za sve ostale vrijedi tzv. Bosansko-Srpski-Hrvatski jezik, i tako se vodi u službenoj evidenciji njihovogg Ministarstva obrazovanja. Austrijanci ne dopuštaju u svojim školama za dopunsku nastavu na materinjsom jeziku ni uporabu hrvatskih udžbenika iz Hrvatske niti hrvatske nastavnike! Nastavnici se reguritraju iz redova Srba ili Bosanaca u Austriji. Hrvata nema. To je realno stanje. Ovaj vrtić je gradišćansko-hrvatski i nema nikave veze sa standardnim hrvatskim jezikom.

TO
Toni50
11:38 27.09.2011.

Bakota: Hrvatski jezik sve je zanimljiviji Austrijancima, naročito im se sviđa činjenica da su jedini Srbi i Hrvati na cijeloj kugli zemaljskoj da imaju naziv za njihov glavni grad Wien navodno \"BEČ\" Od riječi BEČAR i da nitko živ toiv to tamo pa i rođenih bečlalije nisu nikada čuli ni vidili niti znaju šta je to i odkda to balkančerosima ! Tako ih zanima odkuda to pametnima i takav izraz za njihov glavni grad ?

M3
Miške 3
11:27 28.09.2011.

Milkmann 1- odličan komentar. Za one koji to neznaju Austrija je ( koliko je meni poznato) jedina strana zemlja u kojoj je i hrvatski službeni jezik ( u Gradišču napr.). To je postigla ona predstavnica Zelinih ( mislim Grandics) kojeoje se pozvala na Staatsvertrag i tražila je da se vjenča na hrvatskom.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije