U siječnju ove godine Udruga Franak provela je anketu u kojoj se ocjenjivalo osam tuženih banaka u provođenju konverzije CHF kredita.
Anketom je ispitano 11.186 članova udruge. Prema detaljnoj analizi čini se da su banke izgubile kredibilitet, a korisnici financijskih usluga teže im vjeruju. Odugovlačenje banaka i nepravilnosti u radu smatrano je glavnim razlogom zašto konverzija nije provedena do kraja.
Udruga Franak građanima je kroz proces konverzije objasnila nepravilnosti koje su dovele do nastale situacije, korisnici kredita trenutno su u idealnom položaju za moguće bankarske pregovore u smjeru refinanciranja ili nastavka otplate konvertiranog kredita. Svaki treći korisnik kredita u CHF podnio je prigovor banci, a na bankama je da naprave kvalitetan potez i vrate povjerenje korisnika.
Prigovori su vezani za previsoke kamatne stope (66,0%) koje su u zadnjem prijedlogu izračuna u visini od pet do šest posto. Ovaj rezultat upitan je jer je Hrvatska punopravna članica EU, a poznato je i stanje Euribora na tržištu.
Hypo banka ima najveći broj klijenata (26,38%), Zagrebačka banka na drugom je mjestu (22,30%), a na zadnjem mjestu nalaze se klijenti OTP banke (2,36%). Najčešći razlog uzimanja kredita stambene je prirode, a pojedinci ih isplaćuju od 10-20 godina.
Povjerenje u bankarske institucije u Hrvatskoj na sramotno je niskoj razini. Takav ishod utječe na cjelokupno gospodarstvo države. Reputacijski rizici banaka na visokom su i alarmantnom nivou, a značajni broj ispitanika razmišlja o promjeni banke. Sve zbog loših uvjeta koje nudi ostanak u konvertiranom kreditu i to zbog visokih kamatnih stopa.
Sudionici ispitivanja razmatraju ideju refinanciranja kredita novim kunskim kreditom s fiksnom kamatnom stopom (90%). Odluka je dobar pokazatelj jer daje do znanja da se budi svijest potrošača o kamatnom i valutnom riziku. Fiksnu kamatnu stopu za kunski kredit, 3,5 – 4,5% (29,6%) ispitanici smatraju prihvatljivom, a za iste parametre u euru postotak bi trebao biti 2,5 – 3% (15%).
Korisnici kredita upotrebljive informacije u najvećem postotku (81%) dobivali su od Udruge Franak, većinom izravnim kontaktom,dok su zaposlenici banaka nudili 3,6% pomoći. Ispitanici zahtijevaju da se banke iskupe za sve nastale nekažnjene nepravde koje su svjesno napravile, 98,7% smatra da konverzijom borba nije gotova.
Otkad je jednoglasno donesen, Zakon o konverziji iskoristilo je 32,6% ispitanika, dok 67,4% ne zna kada da očekuje potpisivanje konverzije.
Statistikom Udruge Franak potvrđeno je da banke odugovlače s provođenjem konverzije. Naglasak se stavlja na Splitsku banku, RBA, Sberbank i Hypo banku, koje su ostvarile konverziju do 10% od cjelokupnog broja CHF klijenata. U poslovnicama Privredne banke Zagreb potpisan je najveći broj aneksa ugovora (87%).
>> Udruga Franak uputila otvoreno pismo HNB-u i budućoj vladi. Evo što su poručili!
moja banka mi nudi kredit... hahaha, hvala ne treba, zadržite!