Umirovljeni general Hrvatske vojske Ivan Čermak rođen je 19. prosinca 1949. godine u Zagrebu. Odrastao je na Trnju u vrlo siromašnoj obitelji. S obzirom na obiteljske socijalne prilike, morao se snalaziti kako je znao i umio. Čermak je kao mladić vježbao boks i slovio za "fakina".
Rano je naučio važnu lekciju: bitno je razvijati mrežu povjerljivih poslovnih ljudi i partnera, pa je, prema pričama onih koji ga poznaju, vrlo brzo počeo zarađivati novac.
– Koliko sam ja shvatio iz naših razgovora, Čermak se kroz život probijao bez roditelja. Znam da je imao teško djetinjstvo, a imao je u to vrijeme i zdravstvenih problema, nešto sa srcem nije bilo u redu – priča Mirko Kramarić Mic, prijatelj i bivši poslovni partner generala Čermaka koji, kažu, svoj poslovni uspjeh zahvaljuje tome što "ga se može blefirati samo jednom, dobro procjenjuje ljude".
Prema tvrdnjama Mirka Kramarića, Čermak, vjerojatno, svoj obrtnički uspjeh 70-ih godina prošloga stoljeća može zahvaliti i obitelji prve žene. Ta je zagrebačka familija bila ugledna i utjecajna u ondašnjem režimu, posebno u diplomatskim krugovima.
Čermak se poduzetništvom počeo baviti 1972. kao obrtnik. Otvorio je servis za klima-uređaje i rashladne sustave Bosch, Felisatti te Chrysler. No, Čermak je svoj obrt "Čermak klima-uređaji" proširio i na druge djelatnosti. Počeo je proizvodnju klima-uređaja, koje je instalirao u bivšim vojnim poštama te u operacijskim salama na području cijele Jugoslavije. Usto, bio je dobio i posao klimatizacije pošta u bivšem SSSR-u. Zarađivao je velik novac i vozio Jaguar kakav si ni zapadnjački bogataši nisu mogli priuštiti.
Mirko Kramarić Mic prisjetio se kako je s Čermakom otvorio poznatu diskoteku The Best. U partnerstvo su ušli nakon Univerzijade 1987.
– Čermak je dao ponudu za ugradnju klima-uređaja. Budući da se radilo o velikom projektu, ušao je u suvlasništvo The Besta sa 750 tisuća maraka, od čega dio u gotovini, a dio u poslu, što je iznosilo 20 posto vlasništva The Besta – priča Kramarić.
Osim toga, Čermak je do 1990. otvorio pogon za strojnu obradu i tlačni lijev u drvnoj industriji, zatim je bio vlasnik nekoliko poslovnih prostora u Zagrebu. U Petrovoj ulici imao je projektni ured za rashladnu tehniku, a u Vlaškoj butik „Best Montana", zatim je bio vlasnik poduzeća "Mondus" i "Forum" za projektiranje i izgradnju.
No, kad početkom 90-ih dolazi do političkih previranja, Duško Malešević upoznao je Čermaka s dr. Franjom Tuđmanom, predsjednikom HDZ-a. Tuđman je, naime, zamolio Maleševića da pita Čermaka bi li pomogao HDZ-u. Kad su se sastali, Tuđman je, s obzirom na Čermakove organizatorske sposobnosti, bio oduševljen.
Stoga je Tuđman, nakon prvog sabora HDZ-a, Čermaka imenovao dopredsjednikom Izvršnog odbora HDZ-a i svojim savjetnikom. Čermak je bio zadužen za organizaciju stranačkih skupova, brinuo se o sigurnosti, postavljanju bina, rasvjete, razglasa i slično. Stoga je formirao vlastitu zaštitarsku tvrtku. Prilikom povratka spomenika bana Josipa Jelačića na središnji zagrebački trg, skup je osiguravala Čermakova zaštitarska tvrtka. Čermak se, naime, vrlo brzo nametnuo kao čovjek kojem Tuđman vjeruje.
- Cijelu priču o detaljnoj biografiji Ivana Čermaka i njegovim funkcijama i poslovima u 90-ima pročitajte u današnjem tiskanom izdanju Večernjeg lista
Čermak je ratni profiter koji se obogatio krađom za vrijeme rata i poslije rata. Pitam ga kome je prodao jahtu iz Novigrada.